Czy do polityki trzeba dorosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 21:22
Każdy dorosły Polak ma czynne prawo wyborcze, a to znaczy że ma realny wpływ na politykę i polityków. Czy młodzi Polacy doceniają wagę swoich decyzji? 
Wybory prezydenckie 2020
Wybory prezydenckie 2020Foto: PAP/Darek Delmanowicz

1200_kąpielisko_PAP.jpg
Dlaczego nie dbamy o swoje bezpieczeństwo nad wodą?

Rekordowa frekwencja wyborcza w grupie 18-29

Frekwencja w najmłodszej grupie wyborców, między 18 a 29 rokiem życia, jest wynosiła 62,2 procent. Podczas wyborów do PE jedynie 47% tej grupy poszło do urn. Co wpłynęło na zmianę postawy obywatelskiej w najmłodszej grupie wiekowej? Czy młodzi ludzie są dziś bardziej dojrzali społecznie, czy na ich decyzje mają wpływ internetowe kampanie prowadzone przez artystów i influencerów?


Posłuchaj
18:43 _PR4_AAC 2020_06_29-15-08-25.mp3 Czy młodzi ludzie posiadają rzetelną informację na temat polityki? (Czat Czwórki)

 

O inicjatywach społecznych dowiadują się z Instagrama i Tik Toka

Jak komentował Kamil Bolek z LifeTube aktywność osób rozpoznawalnych w mediach społecznościowych, w znaczący sposób przekłada się na nasze decyzje konsumenckie, wakacyjne plany, sposób, w jaki urządzamy sobie mieszkanie, ale i życie. To, że wielu influencerów angażuje się w działania obywatelskie, ma duży wpływ na decyzje młodych ludzi, dla których te osoby są autorytetami. Młodzi ludzie nie korzystają z tradycyjnych mediów, do tej grupy wiekowej dociera się za pośrednictwem Facebooka, Instagrama i Tik Toka. Często to z tych źródeł dowiadują się o ważnych inicjatywach społecznych.

dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
Czy da się przebić bańki informacyjne, w których żyjemy?

Młodzi szukają nowej jakości w polityce

Wyniki wyborów pokazały, że zainteresowanie polityką wśród młodych ludzi wzrosło w ciągu ostatnich lat. To najwyższy wynik frekwencyjny od czasów wyborów pomiędzy prezydentami Lechem Wałęsą a Aleksandrem Kwaśniewskim. - Dla wielu młodych ludzi te wybory prezydenckie były głosem na przyszłą wizję dla naszego kraju. Da się zauważyć, że młodzi ludzie nie idą zgodnie z głównym nurtem i szukają nowej politycznej drogi - zwracał uwagę Tymon Radzik, student i działacz społeczny.

Nowi gracze i nadzieja na politykę w innym wydaniu

Duża aktywność wyborcza wynika z uświadomienia sobie pewnej sprawczości. W dyskursie politycznym pojawiły się tematy, które angażowały różne grupy wiekowe. Zdaniem Michała Tragarza z Centrum Edukacji Obywatelskiej wyobraźnię młodych ludzi pobudził międzynarodowy strajk klimatyczny, ruch LGBT oraz prawa kobiet. Pojawił się charyzmatyczny lider antysystemowych konserwatystów, którzy najprawdopodobniej, wcześniej nie znajdowali w polityce swojego reprezentanta. - Pojawiają się silne osobowości, które są w stanie pociągnąć za sobą ludzi. 

Czy młodzi ludzie mają rzetelną wiedzę na temat polityki? O tym w rozmowie z gośćmi "Czatu Czwórki".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tymon Radzik, student, działacz społeczny, Michał Tragarz, Centrum Edukacji Obywatelskiej

Data emisji: 29.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac


Czytaj także

Czy czeka nas fala rozstań i baby boom?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:15
W sieci jest wiele rad dla par, które odkryły podczas pandemii i przymusowego czasu spędzanego w swoim towarzystwie, że nie do końca się rozumieją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błądzić rzeczą ludzką? Po co nam porażki?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 20:15
Trudno przejść przez życie bez żadnej porażki. Przekonują o tym nawet statystyki - chociażby te mówiące, że co trzecia firma po pierwszym roku działalności upadnie. Skoro nie wszystko nam się w życiu uda, jak patrzeć na porażki, żeby nie traktować ich w charakterze przegranych? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masa cukrowa odchodzi do lamusa. W modzie kwiaty i "naked cake"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 22:17
Weselne, urodzinowe, szwarcwaldzkie, Sachera, bezowe, lub po prostu śmietankowe - torty są sposobem na to, by dzień stał się wyjątkowy. Do ich powstania potrzeba jednak dużo czasu, energii i cierpliwości. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy obyci w internecie klienci mają dostęp do setek zdjęć pięknych wypieków. A cukiernik musi sprostać ich wymaganiom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń