Biebrzański Park Narodowy powraca do życia. "Spędźmy tam weekend, albo i dłużej"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 16:00
- Warto przez chwilę tu pomieszkać, poznać tę przyrodę, zanurkować do rzeki w ubraniu, albo przemoknąć do suchej nitki czy po prostu wpaść w błoto - mówi Czwórce Tadeusz Daniłko, przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym. - Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca, które właśnie odradza się po kwietniowych pożarach. 
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park NarodowyFoto: Richard Semik / shutterstock

czwórka nad zegrzem zegrze 1200 wopr.jpg
Bezpieczne lato z Czwórką. Za nami weekend nad Zegrzem

Na początku 2020 roku oczy całego świata były zwrócone ku Australii, której lasy i życie dzikich zwierząt codziennie trawił ogień. W kwietniu pożary zdewastowały Biebrzański Park Narodowy w Polsce. W zaledwie kilka dni ogień zajął powierzchnię 6 tys. hektarów. Na szczęście przyroda szybko zaczęła się regenerować, i dziś powoli do tej krainy wraca życie.

Posłuchaj
06:40 2020_07_31-15-16-20_CZWÓRKA_Czat.mp3 Tadeusz Daniłko zachęca, by odwiedzić Biebrzański Park Narodowy i zdradza, co szczególnie warto tam zobaczyć (Czat Czwórki) 

mapa turystka turysta podróż shutterstock 1200.jpg
Grunwald, Orzeł, Czarownica i Piramidy - tak, to wszystko w Polsce

Po pożarach prawie nie ma śladu, a jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Tadeusz Daniłko, "laik" nie zorientowałby się nawet, że miał tu miejsce prawdziwy dramat. - Na szczęście był to pożar powierzchniowy - tłumaczył ekspert. - Nie wdarł się głęboko w ziemię i nie uszkodził korzeni. Najgorzej jednak sytuacja wygląda w lasach i na uroczyskach, w niektórych miejscach konsekwencje będą widoczne jeszcze w przyszłym roku.  

Posłuchaj także:

Pożary, których przyczyną najprawdopodobniej było wypalanie traw, niszczyły wszystko na swojej drodze - od drzew, przez gniazda ptaków i małą zwierzynę. - Duże zwierzęta zdołały uciec, widziałem sarnę przeskakującą przez ogień. W przypadku tych mniejszych ucieczka była trudniejsza - tłumaczył ekspert. Ale, jak podkreślał, dziś jest już dobry czas, by odwiedzić Biebrzański Park Narodowy. Warto oczywiście wybrać się z osobą doświadczoną, która pokaże nam wszystkie "perły" tego miejsca. - Sierpień to właściwie ostatni dzwonek, by zobaczyć odradzające się m.in. uroczysko Nowy świat - mówił Tadeusz Daniłko. Polecał także wędrówkę Szlakiem Czerwone Bagno. - To las, w którym wszystko wciąż wygląda dokładnie tak, jak sto lat temu. Już w 1921 na tym terenie powołano do życia rezerwat przyrody i od tamtej pory nikt w nią nie ingeruje - opowiadał przewodnik. - Warto także odwiedzić okolice wsi Mścichy, gdzie mamy przepiękne łany kaczeńców - tego nie da się opisać słowami, to trzeba przeżyć: przyjechać, zobaczyć, poczuć biebrzańskie powietrze.

ZOBACZ TAKŻE Jak odradza się przyroda w Biebrzańskim Parku Narodowym? >>>

Jak tłumaczył, Biebrzański Park Narodowy to doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników przyrody, ale także dla fanów historii. - To tutaj odbyła się największa bitwa w naszym regionie we wrześniu 1944 roku, tutejszą wieś Grzędy założyli uczestnicy Powstania Styczniowego - wymieniał przewodnik.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 31.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Koniec taniego latania - kolejny kraj wprowadza podatek

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 08:57
Pierwsza na wprowadzenie minimalnej ceny za bilet lotniczy zdecydowała się Austria , teraz dołącza do niej Szwajcaria. Tam władze wprowadziły nowy podatek środowiskowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrowyprawy. Spędź weekend nad Bugiem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 18:30
Mikrowyprawy stają się świetną alternatywą dla długich wyjazdów. Członkowie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz podpowiadają, jak i dokąd zorganizować taki wyjazd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling - takie proste, a takie trudne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 09:39
Jakie Polacy mają problemy z recyklingiem i dlaczego wciąż segregowanie śmieci sprawia nam trudności?
rozwiń zwiń