Młodzi na starcie. W dorosłość na minusie?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 19:30
Młode pokolenie, choć dopiero wkracza w dorosłe życie, często już na początku miewa finansowe zaległości. Pożyczka na nowy telefon czy nowy komputer niezbędny do nauki w czasach pandemii to jedne z najczęstszych zobowiązań. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, osoby poniżej 36. roku życia mają na swoim koncie średnio ponad 5 tysięcy zaległości. To więcej niż średnie miesięczne zarobki osoby u progu kariery.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ pathdoc

miłość serce puzle shutter 1200 nito.jpg
Jak zmienia się stosunek młodych Polaków do rodziny?

- Ważne jest, na co się zadłużamy. Bo jeżeli się zadłużamy na tzw. konsumpcję, czyli chcemy sobie kupić wypasiony telefon, który nie jest naszym narzędziem pracy, to tak naprawdę kończymy z długiem do spłacenia i to już na starcie swojej drogi zawodowej - mówi Katarzyna Iwanoska autorka bloga "Finanse od kuchni". - To też ma swoje konsekwencje w czasie. Bo to oznacza, że nie odkładamy, że później się wyprowadzimy z domu. Najgorzej, gdy nie spłacamy swoich zobowiązań, bo wchodzimy w kiepską historię kredytową. Może ona ciążyć w przyszłości, gdy będziemy chcieli np. zaciągnąć kredyt hipoteczny.


Posłuchaj
19:46 Czwórka/czat czwórki - w dorosłość na minusie? 19.05.2021.mp3 Z ekspertami rozmawiamy o zadłużeniu młodych Polaków (Czat Czwórki/Czwórka)

Jak radzi specjalistka, najkorzystniejsze jest zadłużenie inwestycyjne, czyli takie, które w przyszłości może przynieść zysk. Choćby na naukę języków obcych, dzięki której w przyszłości można dostać lepszą pracę.

- Zadłużanie się na konsumpcję w ogóle nie jest dobrym pomysłem, to jest nawyk, który potem potrafi się na nas zemścić. Będziemy to kontynuować i tak naprawdę całe życie spłacać jakieś kredyty - tłumaczy gość Czwórki. - Można mieć więcej przyjemności, gdy na coś uzbieramy i sami sobie to kupimy. Młodzi zostali wychowani na fali kredytowych przyzwyczajeń swoich rodziców. Mam ochotę na coś, to biorę kredyt i nie muszę czekać. Przez nich kredyty nie są postrzegane jako coś złego, tylko jako sposób na realizację swoich marzeń. Zresztą jak spojrzymy na reklamy, to dokładnie w takiej formie są przedstawiane.

Posłuchaj także:

Jak podkreśla Waldemar Rogowski, główny analityk BIG, Szkoła Główna Handlowa, w polskim społeczeństwie wiedza ekonomiczna i finansowa bez względu na wiek jest bardzo niewielka. - W swoich wypowiedziach apeluję, żeby programy w szkołach czy uczelniach nieekonomicznych obejmowały przedmiot "zarządzanie finansami osobistymi" - tłumaczy. - Czyli ogólna wiedza, która jest potrzebna w życiu z perspektywy finansów trzech fundamentalnych rzeczy: jak świadomie zaciągnąć kredyt, jak wybrać ubezpieczenie i jak rozsądnie inwestować posiadane środki pieniężne.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście:  Waldemar Rogowski (główny analityk BIG, Szkoła Główna Handlowa), Katarzyna Iwanoska (Finanse od kuchni)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 15.09

aw

Czytaj także

Gniazdownicy? Jak mieszkają młodzi ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:30
- Gniazdownicy to młode osoby, w wieku 25-34 lat, po których spodziewalibyśmy się, że powinni być samodzielni. Mieszkać oddzielnie i mieć własne rodziny, natomiast nadal mieszkają z rodzicami - mówi dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - To są osoby, które na ogół pracują, ale mają niskie dochody. I to jest jeden z powodów, dla których mieszkają nadal u rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media społecznościowe - ukryty słup reklamowy?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:30
Co czwarty publikowany post na Instagramie ma charakter reklamowy - twierdzą eksperci. Użytkownicy często mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, bo influencerzy, polecając produkty, nie mówią wprost, że jest to opłacona reklama.
rozwiń zwiń