"Doceń polskie" - wspierajmy lokalnych producentów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 19:37
- Za mało cenimy naszą polską żywność i nasze doskonałe polskie produkty - mówi w Dniu Polskiej Żywności Karolina Szlapańska z Ogólnopolskiego Programu promocyjnego "Doceń polskie". - Mamy dużą różnorodność w branży spożywczej i czas to docenić.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/bodnar.photo

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?


"Doceń polskie" to program, który ma na celu promocję wysokiej jakości polskich produktów, skierowany jest zarówno do producentów, jak i konsumentów. W Dniu Polskiej Żywności przypadającym na 25 sierpnia dobrze sobie przypomnieć o lokalnych producentach i towarach. 

Posłuchaj
05:53 _PR4_żywność_AC 2021_08_25-15-14-56.mp3 W Dniu polskiej żywności rozmawiamy z Karoliną Szlapańską z Ogólnopolskiego Programu promocyjnego "Doceń polskie"

W ogromie ofert produktów nie wszyscy zwracamy uwagę na kraj ich pochodzenia. W ostatnim roku nieco się to zmieniło, bo zaczęliśmy bardziej świadomie wspierać naszych producentów, jednak jak twierdzi gość Czwórki w dalszym ciągu promocja polskich produktów jest niewystarczająca.

- Zależy nam, żeby producenci na swoich produktach mieli wydrukowanie "Doceń polskie" po to, żeby konsument łatwo mógł odnaleźć polskie produkty w szeroko oferowanej ich gamie - tłumaczy w audycji. - Godło ma pomóc konsumentowi w podejmowaniu świadomej decyzji o wyborze produktów i decyzjach zakupowych. Polska tradycja produkcyjna, mówimy tutaj o wyrobach wędliniarskich, piekarniach, mleczarniach, jest bardzo bogata i wielu z nas pamięta stare dobre smaki.

Jak podkreśla specjalistka nasza rodzima oferta jest bogata, a przede wszystkim dobra jakościowo i smaczna. Dlatego warto zadbać o promocję polskich produktów na naszym rynku, ponieważ przez wiele lat zalewały nas produkty z innych krajów.


burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

Czytaj także:

Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Firan napływ żywności z zagranicy, często wysoko przetworzonej, był i jest bardzo duży, dlatego teraz szukamy naszej tożsamości.- Troszkę gdzieś się zagubiliśmy. W czasach PRL mieliśmy tylko nasze produkty, często dobrej jakości, wytwarzane bardzo tradycyjnie wg lokalnych norm i receptur - tłumaczy specjalistka. - Później przyszedł czas, gdy nasi konsumenci zachłysnęli się różnorodnością produktów pochodzenia zagranicznego. Teraz znów zwracamy się w kierunku polskich produktów, jednak przed nami jeszcze sporo pracy. Jeżeli będziemy się z nimi utożsamiać to w innych krajach poznają nas jeszcze lepiej.

Gdzie szukać dobrej żywności i jakimi zasadami się kierować? Jak radzi Karolina Szlapańska przede wszystkim czytajmy etykiety, a im krótsza tym lepszy produkt. - Obserwujmy co się dzieje na naszym lokalnym rynku, jakich mamy producentów, skąd czerpią surowce i ich produkty kupujmy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Szlapańska (Ogólnopolski Program Promocyjny "Doceń polskie")

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 15.14

aw


Czytaj także

Wyrzucając żywność, marnujesz wodę, energię i ludzką pracę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:01
Od ustanowienia 16 października Światowym Dniem Żywności minęło już ponad 40 lat. Potrzeba organizowania tego święta pokazuje, jak istotna dla świata jest żywność. Potwierdza to również przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kary za marnowanie żywności. 60 procent jedzenia ląduje w kuchennym koszu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 08:38
Problem marnowania żywności dotyczy ogromnej liczby państw całego świata. Chiny chcą z tym walczyć specjalną ustawą, w Polsce już bada się, na którym etapie tracimy najwięcej jedzenia. 
rozwiń zwiń