Kiszonki to nie tylko kimchi. Jak smakują bób, rabarbar i jarmuż?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 18:00
Kiszonki są bardzo istotne dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Wiedziały już o tym nasze prababcie, a my coraz chętniej wracamy do ich przepisów. Ania Kamieńska-Mielczarek przygotowuje kiszone warzywa i owoce według średniowiecznych receptur i z tego, co wówczas uprawiało się w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/casanisa

Kiszone warzywo lub owoc jemy dla smaku, a wodę po kiszonce wypijamy dla zdrowotność Ania Kamieńska-Mielczarek

-  W "Kiszonkach i Wędzonkach" przedstawiamy kuchnię do XIII wieku. Nie było wtedy zieniaków, pomidorów, papryki, żadnych dyniowatych - opowiada gość Czwórki. - Ówczesna kuchnia opierała się na przetworach kiszonych i wędzonych głównie warzyw strączkowych, które było łatwo przechować przez zimę.   

Posłuchaj
04:06 CZWÓRKA Czat Czwórki - kiszonki 20.09.2021.mp3 Kiszonki - na zdrowe jelita i na szczęście (Czat Czwórki/Czwórka)

Polecam picie zakwasów, na przykład z selera bub z buraka. Nawet małe dawki, spożywane regularnie, będą działać przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie Ania Kamieńska-Mielczarek

I właśnie jesienią i zimą kiszonki sprawdzają się najlepiej, bo dostarczają organizmowi witamin, których w tym okresie potrzebuje najbardziej. Kiszonki to także naturalne probiotyki ze względu na zawartość bakterii kwasu mlekowego. - Kiedy we wrześniu wrzystkie zbiory zamkniemy w słoikach, to możemy korzystać z nich do następnego lata. Zwłaszcza, że z powodzeniem możemy ukisić większość warzyw i owoców - dodaje dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec z poradni "Z kaloriami na pieńku". - Tak zakonserwowane warzywa zyskują nową wartość odżywczą i są dla nas źródłem dobrych bakterii. Zawierają także błonnik i witaminy: E i C.

Sprawdź także:

Kiszony jarmuż mozna jeść na surowo, jako mokre czipsy. Ale można też go delikatnie podsmażyć i dodać do makaronu Ania Kamieńska-Mielczarek

Kolebką fermentacji jest Azja, gdzie kiszenie to podstawowy sposób konserwacji warzyw. To właśnie stamtąd - przez Rosję - przyszła do nas moda na kimchi, czyli kapustę kiszoną, a nagły wzrost popularności kiszonek w Polsce nastąpił, kiedy królowa Bona szprowadziła na dwór warzywa krzyżowe.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 15.40

kul


Czytaj także

Dynia do garnka i do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:00
Okazuje się, że dynia jest świetnym produktem, z którego możemy skomponować całodzienne menu. Jest doskonała na śniadania, obiady, a nawet w formie deseru. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasza bulgur - ze wschodu na polskie stoły

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:46
Na Bliskim Wschodzie kasza bulgur znana jest i doceniana od blisko 4000 lat. To podstawowy składnik diety, obok ryżu, mieszkańców tamtych regionów. W ostatnich latach wkracza na polskie stoły. 
rozwiń zwiń