Samochody XXI wieku. Czy kierowca jest jeszcze potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 07:28
Samochody XXI wieku naszpikowane są elektroniką. Jedne pomagają utrzymać jednostajną prędkość jazdy, inne pilnują trzymania pasa ruchu, jeszcze inne rozpoznają martwe pole w lusterku czy pomagają nam parkować. Sprawdzimy jak to na nas wpływa. 
Czy kierowcy to element w autach niezbędny?
Czy kierowcy to "element" w autach niezbędny?Foto: FTiare/Shutterstock

W nowoczesnych autach znajdują się też systemy monitorujące kondycję kierowcy i sprawdzające poziom zmęczenia. Jak podkreślają eksperci - nawet najbardziej inteligentny samochód nie zastąpi człowieka. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może za kilka lat kierowcy nie będą już potrzebni? A jak dziś wpływają na nas te wszystkie udogodnienia i zabezpieczenia? O tym porozmawiamy w pierwszej godzinie naszej audycji. 

Zapraszamy też na Czwórkowy cykl "Zimowe Sporty Nieoczywiste". Tym razem Szymon Majchrzak zabierze nas w świat żużlu, jednego z popularniejszych sportów w Polsce, którego zimową odmianę kojarzy o wiele mniej kibiców. Koła wyposażone w kolce, zawrotne prędkości i zawodnicy pokonujące ciasne wiraże. Ice Speedway jest niezwykle widowiskowy. ​

W "Czacie Czwórki" wybierzemy się też do Hiszpanii, gdzie zwierzęta domowe są prawnymi członkami rodziny. Od lat nikogo nie dziwi, że nasze psy, koty, chomiki uważamy za rodzinę, kupujemy im prezenty świąteczne, zabieramy na wakacje, czy nawet zakładamy im profile w mediach społecznościowych. Hiszpanie poszli krok dalej i zmienili status prawny zwierząt. Zamiast określania ich słowem "rzeczy" zdecydowali się na określenie "istoty żywe obdarzone wrażliwością". Zwierzęta towarzyszące stają się prawnymi członkami rodzin, a sędziowie mają uwzględniać je przy rozwodach, spadkach i opiece nad dziećmi.

Po 16.05 spotkamy się z ciekawym człowiekiem. Wybierzemy się na pustkowie. Freelancer Michał Barczak postanowił wyprowadzić się z miasta na wieś i wybudować mały domek pośrodku niczego. Dom ma wielkość niewielkiego mieszkania. Michał zbudował go od fundamentów. Jak zmieniło się jego życie po zamieszkaniu na odludziu?

W audycji nie zabraknie też popołudniowego przeglądu sportowego.

***

Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy we wtorek (25.01) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

pj

Czytaj także

Co podarować bezdomnym zwierzakom na święta?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:20
Potrzebujących zwierząt są tysiące. Pomagają im domy tymczasowe, fundacje, schroniska, indywidualni aktywiści. A co my możemy zrobić dla zwierząt na święta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczni lokatorzy samochodów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 11:30
Słodkie futrzaki z puszystymi ogonkami i maślanymi oczami, czy może czworonożne zagrożenie dla karoserii i przewodów? Dziś o niebezpieczeństwach i wydatkach, na jakie narazić nas mogą buszujące w autach zwierzęta.
rozwiń zwiń