Małpia ospa - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 21:50
Małpia ospa - tropikalna choroba dotychczas kojarzona z Afryką - pojawiła się w Europie, a kolejne państwa potwierdzają przypadki zachorowań. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Jak zapewnia lekarz, istnieją skuteczne szczepionki przeciwko małpiej ospie.
Jak zapewnia lekarz, istnieją skuteczne szczepionki przeciwko małpiej ospie. Foto: shutterstock/Billion Photos

Dotychczas zakażenie wirusem małpiej ospy wykryto u obywateli 26 państw. Najwięcej zakażeń odkryto w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Ostatnio przypadki zachorowań odnotowano także na Węgrzech i w Norwegii. - Musimy pamiętać, że na skutek globalnego ocieplenia, globalizacji oraz podróży międzykontynentalnych choroby tropikalne - które były chorobami specyficznymi i występowały tylko i wyłącznie w regionach tropikalnych - niestety będą coraz częściej spotykane w naszej strefie klimatu umiarkowanego - mówi kierownik Zakładu Wirusologii Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu dr Paweł Zmora.

Tak stało się z wirusem małpiej ospy. Choć on sam jest dobrze znany, lekarzy zastanawiają zdiagnozowane przypadki tej choroby w Europie. - Nie wiemy, jaka była przyczyna zakażenia u osób, które zamanifestowały ten typowy obraz kliniczny. Nie mamy wspólnego mianownika - mówi wirusolog. - Wcześniej występowały już ogniska epidemiologiczne, tylko tam łatwiej było zdiagnozować, skąd tak naprawdę przyszło zakażenie. Były to zazwyczaj osoby, które podróżowały do krajów strefy tropikalnej.

Niestety, w przypadku zarażonych z Portugalii i Hiszpanii tak nie było. Osoby te nie podróżowały w ostatnim czasie do strefy tropikalnej. Stąd też obawy o wybuch pandemii podobnej do tej COVID-19. Jak przekonuje jednak dr Zmora, to raczej niemożliwe. Po pierwsze dla nas małpia ospa nie jest taka groźna jak dla mieszkańców strefy tropikalnej, a poza tym jej wirus przenosi się zdecydowanie wolniej niż SARS-CoV-2.

Czytaj także:

- Jeżeli mówimy o małpiej ospie, to musimy pamiętać, że mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Osoby, które zostały zaszczepione przeciwko ospie prawdziwej, mają odpowiedź krzyżową, ponieważ wirus ospy małpiej jest blisko spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej - mówi specjalista. - Małpią ospą zakażamy się w nieco inny sposób niż wirusem SARS-CoV-2. Jest on zdecydowanie większy, więc nie może się rozprzestrzeniać, chociażby w kropelkach śliny, na tak duże odległości. Mówimy o tym, że musi być długotrwały kontakt z drugą osobą zarażoną twarzą w twarz, żeby ten wirus mógł się przenieść.


Posłuchaj
04:50 Czwórka/Czat Czwórki - małpia ospa 01.06. 2022.mp3 O małpiej ospie mówi dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie zobowiązujące lekarzy do zgłaszania ewentualnych przypadków zachorowań oraz kierowania chorych na kwarantannę.

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 01.06.2022

Godzina emisji: 16.09

aw

Czytaj także

Spaceruj, bo warto - może to przedłuży Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:30
To, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wie już chyba każdy. Doniesienia z USA potwierdzają, że krótki, nawet 10-minutowy spacer może przynieść korzyści zdrowotne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątroba nie boli - badaj się!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:40
Wiosną zwykle myślimy o zabiegach upiększających, nowym tatuażu, kolczyku itp. Warto wybierać sprawdzone, renomowane gabinety i studia, ale też poświęcić jeden dzień na badanie anty-HCV.
rozwiń zwiń