Zodiakarstwo. Nowe hobby na czas kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 16:30
Coraz więcej osób zgłębia tajemnice astrologii i spogląda w gwiazdy, by odczytać swoje kosmogramy. Słoneczny znak zodiaku jest też uznawany za istotną informację na temat człowieka. 
Rośnie zainteresowanie astrologią
Rośnie zainteresowanie astrologiąFoto: shutterstock/Billion Photos

Tarocistę zamawiam online

- Dawniej popularna astrologia kojarzyła się z horoskopami gazetowymi ewentualnie z pójściem do astrologa/astrolożki, czyli ze zwróceniem się do specjalisty. W tej chwili wygląda to inaczej, głównie za sprawą internetu, który proponuje wiele różnych możliwości - od ogólnych opisów, poprzez kontakt online'owy i aplikacje mobilne, które można ściągać na telefon - tłumaczy antropolog kultury Zuzanna Grębecka. Tych aplikacji powstaje coraz więcej. Najpopularniejszą z nich - Co-Star - ściągnęło już ponad 20 mln użytkowników. 

Ezoteryka i magia dają ukojenie w kryzysie

W Stanach Zjednoczonych ponad 35 proc. osób poniżej 30. roku życia wierzy, że układy planet mają wpływ na ich życie (źr. YouGov). W gwiazdy coraz chętniej też zerkają ich rówieśnicy z Europy. - Renesans astrologii może mieć też związek z kolejnym okresem kryzysowym, w którym właśnie jesteśmy. Z poczuciem niepokoju i niestabilności na różnych polach życia - wyjaśnia rozmówczyni Weronki Puszkar. - Takie sytuacje zawsze wywoływały wzmożone zainteresowanie przepowiedniami, szeroko rozumianą ezoteryką i magią. Szukano w nich zarówno wyjaśnień, odpowiedzi, przepowiedni na przyszłość, ale i różnych środków zaradczych. Systemy wierzeniowe od lat pomagają się człowiekowi upewnić co do jego jutra.  

Na astrologii można stracić pieniądze

Astrologia, zwana dziś także zodiakarstwem, śmiało wkracza w nasze życie i jest obecna w popkulturze, w sztuce i na Instagramie. Podpowiedzi w gwiazdach szukamy nawet wtedy, gdy wybieramy się na randkę. - W pewnych sytuacjach może stać się to szkodliwe, zresztą jak wszystko, z czego korzystamy bez umiaru. Nie warto przykładać do przepowiedni zbyt dużej wagi, bo to grozi podejmowaniem nagłych i nieprzemyślanych decyzji - ostrzega Zuzanna Grębecka. - Poza tym można stracić dużo pieniędzy, jeśli zacznie się poszukiwać kolejnych, płatnych porad.  

Sprawdź też:

Czy wiara w horoskopy ma sens?

- Kiedy mówimy o horoskopach, które są stawiane przez profesjonalnych astrologów. Kiedy pojawiają się wykresy i obliczenia, kiedy mamy do czynienia z pozorem naukowości, kiedy przyjmiemy, że astrologia jest wyklętą siostrą nauki - w takie horoskopy można wierzyć - przekonuje gość audycji. - Wszystko też zależy od tego, czego chcielibyśmy się z takiego horoskopu dowiedzieć. 

Posłuchaj
13:03 CZWÓRKA Czat Czwórki - zodiakarstwo 12.01.2023.mp3 Sprawdź, czy jesteś zodiakarzem (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Zuzanna Grębecka (antropolog kultury i etnolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Kultury Polskiej)

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Czy wizyta w muzeum ma moc terapeutyczną?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:40
Belgijscy lekarze zalecają pacjentom, którzy przeszli COVID-19 wizyty w muzeach jako terapię. Nietypowym programem są objęci pacjenci, którzy zmagają się konsekwencjami ciężkiego przechorowania koronawirusa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Presja w życiu, sporcie, pracy – czy można tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 10:30
Z presją zmagamy się przez całe życie. W sensie fizycznym oddziałuje na nas ciśnienie atmosferyczne, choć tego zazwyczaj nie czujemy. W sensie metaforycznym to różnego rodzaju naciski, którym podlegamy w domu, w pracy, w życiu. Jak z tym żyć, jak sobie radzić i się nie poddawać?
rozwiń zwiń