"Szlachetny rogal challenge". Droga na Kilimandżaro to był tylko początek

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 19:20
Dawid Zwoliński wraz z przyjaciółmi niedawno wrócił z wyprawy do Afryki. Podczas kilku tygodni akcji "Szlachetny szczyt" jej uczestnicy zbierali fundusze dla dzieci z Poznania. Kolejna odsłona kampanii to "Szlachetny rogal challenge". Tym razem, poza niesieniem pomocy, pomysłodawcy chcą promować wielkopolskie tradycje związane ze Świętem Niepodległości.
Autorzy akcji Szlachetny rogal przekonują, że warto pomagać
Autorzy akcji "Szlachetny rogal" przekonują, że warto pomagaćFoto: Shutterstock.com/Chatchai.wa

Dawid Zwoliński wspiął się na Kilimandżaro, a zebrane pieniądze przeznaczył dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. - Trudności z wejściem na szczyt mieliśmy przede wszystkim ze względu na ogromną wysokość - wspominał w rozmowie z Czwórką. - Kilimandżaro to góra wulkaniczna, z tego powodu kurz i osypujące się kamienie to tam codzienność. W wyższych partiach góry nie ma wody. By mieć jak przygotowywać posiłki, musieliśmy wnieść ją tam samodzielnie - opowiadał. 

Jak podkreślał, jego motywacją do zdobycia szczytu było niesienie pomocy dzieciom - materialnej, ale także w wymiarze symbolicznym. - Tuż przed wyjazdem poprosiliśmy, by spisały swoje marzenia na kartkach papieru. Wnieśliśmy je na szczyt i odczytaliśmy na samej górze - przy niewielkiej zawartości tlenu. Wierzymy, że marzenia wypowiedziane głośno mają większą szansę na spełnienie - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
04:14 _PR4_AAC 2022_11_09-16-36-30.mp3 Na czym polega akcja poznańskich wolontariuszy? (Czat Czwórki) 

Dziś podróżnicy chcą pomóc w rozbudowaniu szpitala dziecięcego, wiec postanowili wymyślić kolejną akcję - tym razem pod hasłem "Szlachetny rogal challenge". Dawid wraz z przyjaciółmi planuje zarazić rodaków miłością do rogali świętomarcińskich. To tradycyjne wielkopolskie wypieki z białym makiem, przygotowywane na 11 listopada.

Źr. YouTube/Szlachetny Rogal

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 09.11.2022

Godzina emisji: 16.15

kd,kor

Czytaj także

Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:08
Listopad to czas, w którym jeże wędrują, szukając schronienia na zimę. Dużo częściej narażają się na wypadki i przeróżne choroby: wpadają pod samochody, ulegają hipotermii, albo poparzeniom, odwadniają się. Jak im pomóc w każdej z tych sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń