Rowery zimą - jak trenować?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 21:15
Zima nie sprzyja rowerzystom. Na ulicach i w terenie można zobaczyć tylko najbardziej zagorzałych fanów dwóch kółek. Jest jednak sposób, żeby w tym sezonie nie tracić kolarskiej formy. Sprawdzamy jaki.
Trenażer rowerowy to doskonała propozycja dla osób, które chcą zachować kolarską formę przez cały rok.
Trenażer rowerowy to doskonała propozycja dla osób, które chcą zachować kolarską formę przez cały rok.Foto: shutterstock/aslysun

Gdy na dworze zimno, buro i nieprzyjemnie, trudno znaleźć w sobie dość determinacji, żeby ruszyć na trening rowerowy. Tym, którzy chcą być w formie przez cały rok, z pomocą przychodzi trenażer rowerowy. Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możemy odbyć trening w ciepłych, domowych warunkach.

- Samemu czasem trudno się zmotywować, więc spotykamy się z koleżankami na zoomie i wspólnie pedałujemy - mówi Ewa Kołodziej, znana jako Ministra Kolarstwa. - Podczas jazdy jest więc czas na spotkania, pogawędki, zwierzenia i ploteczki.

Mimo luźnej, towarzyskiej formuły dziewczyny dają sobie niezły wycisk. - W zimę budujemy bazę, czyli kondycję. Jeździmy w tempie, które pozwoli nam utrzymać się w grze - tłumaczy gość Czwórki. - Pracujemy też, żeby wypracować sobie akcenty szybkościowe. To wszystko przy wykorzystaniu roweru, na którym jeździ się przez cały rok, i specjalnego małego urządzenia.

Jest kilka typów trenażerów rowerowych. - Jednym z nich jest taki, w którym opór jest generowany przez magnetyczną rolkę. Na tym stawia się rower, najczęściej tylne koło jest ubrane w specjalną oponę - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Galusa. - To jest podstawowy trenażer, można kupić go już od 700 zł. Jego olbrzymim minusem jest to, że głośno pracuje, co może być uciążliwe dla sąsiadów.

Zobacz także: 

Drugim typem jest trenażer z miską olejową, w której zatopione jest całe jego "serce". - To o wiele droższy sprzęt, ale jego zaletą jest to, że jest cichy i możemy trenować nawet w nocy - zauważa Ewa Kołodziej. - Zdejmujemy z niego tylne koło, a on nie hałasuje i działa precyzyjnie. Ta opcja jest jednak zdecydowanie kosztowniejsza, jednak też bardziej komfortowa.


Posłuchaj
18:35 Czwórka/4Bieg - rower zimą 09.12.2022.mp3 O zimowym treningu kolarskim opowiada Ewa Kołodziej (4 Bieg/Czwórka)

 

Trenując w domu, szybko może nas dopaść nuda, dlatego, jak radzi gość audycji, warto poszukać w internecie specjalnych aplikacji treningowych. - Mają wbudowany program, według którego możemy realizować trening przez miesiąc - wyjaśnia. - Część z nich jest interaktywna. Są także inni użytkownicy, z którymi można spotkać się na treningu. Wśród nich znajdziemy prawdziwych profesjonalistów, jak Maja Włoszczowska, a także celebrytów.

W audycji mówiliśmy także o skituringu - wspinaczce górskiej połączonej z jazdą na nartach.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Ewa Kołodziej (znana jako Ministra Kolarstwa)

Data emisji: 09.12.2022

Godzina emisji: 16.16

aw/kor

Czytaj także

Pomysł na przedłużenie sezonu rowerowego. Co to jest fatbiking?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 17:10
Ta opcja może spodobać się wszystkim fanom dwóch kółek, którzy zimą ograniczają swoje jazdy. Cykliści znaleźli bowiem sposób na wydłużenie sezonu. To fatbiking - jazda na rowerze o wyjątkowo grubych kołach. Korzystanie z nich umożliwia jazdę w wysokim śniegu, a nawet wyścigi w tak ekstremalnych warunkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rower. "Lek na wszystko, bez recepty"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
Rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości.
rozwiń zwiń