Kompetencje na miarę XXI wieku. Biznes i zarządzanie w szkole

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 19:10
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach ponadpodstawowych we wrześniu 2023 roku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą praktyczne kompetencje. 
Przedmiot biznes i zarządzanie ma się pojawić w szkołach od nowego roku szkolnego
Przedmiot biznes i zarządzanie ma się pojawić w szkołach od nowego roku szkolnegoFoto: shutterstock/ LStockStudio

- Przedmiot biznes i zarządzanie to odpowiedź na potrzeby uczniów i rynku, a także każdego z nas. Potrzebujemy kompetencji przyszłości, a takimi są kompetencje związane z przedsiębiorczością - tłumaczy Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. - Przedmiot będzie dostępny w rozszerzeniu, czyli będzie kończył się maturą.


Nacisk na praktykę

Jak mówi gość audycji, położony będzie nacisk na praktykę, projekty, gry edukacyjne, kreatywność, pracę zespołową i case study. Nowy przedmiot będzie się różnił od podstaw przedsiębiorczości możliwością jego rozszerzenia. - W podstawowej wersji biznes i zarządzanie będzie zajmować dwie godziny lekcyjne, czyli 60 godzin w ciągu roku szkolnego - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - W wersji rozszerzonej uczniowie będą mieli osiem godzin przedmiotu, co się przekłada na 240 godzin zajęć w skali roku szkolnego. Przedmiot można będzie zakończyć maturą, w tym 30 proc. będzie stanowił projekt zespołowy.


Praktyczna wiedza

Za decyzją o wprowadzeniu do szkół przedmiotu stała potrzeba przeniesienia ciężaru na treści praktyczne. Na lekcjach uczniowie dowiedzą się m.in., jak oszczędzać, jak zaciągnąć kredyt i jak dbać o swoje prawa konsumenckie. W najbliższych tygodniach Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie dotyczące podstawy programowej, a kolejnym krokiem będzie przygotowanie podręczników. Gość Czwórki zapowiada, że przewidziana jest także współpraca z praktykami biznesu, którzy będą się dzielić swoją wiedzą.


Zobacz także:


Matura zespołowa 

Matura z biznesu i zarządzania będzie zdawana zespołowo, a do przygotowania będzie wspólny projekt. - Stajemy przed wyzwaniem, bo do tej pory takiej matury projektowej nie było. Patrząc na inne kraje, nie znaleźliśmy modelu, który można byłoby skopiować. Będzie to konsensus doświadczeń międzynarodowych, ale także tego, co realizują różne organizacje pozarządowe i te, które organizują olimpiady projektowe - tłumaczy Justyna Orłowska. - Praca projektowa jest w biznesie bardzo istotna, takie wymaganie stawia przed nami rynek. Wiele można zdziałać w pojedynkę, ale najwięcej można zrobić razem. Chcemy, żeby takich postaw i umiejętności uczono na zajęciach z biznesu i zarządzania.

Posłuchaj
16:06 Czwórka/Czat Czwórki - Biznes i zarządzanie w szkołach 10.01. 2023.mp3 O nowym przedmiocie biznes i zarządzanie mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Justyna Orłowska (pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech)

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Rok akademicki w pandemii. Jak będzie wyglądał?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 10:55
Przed studentami nowy rok akademicki, po raz pierwszy od początku pandemii mają wrócić do zajęć stacjonarnych. Uczelnie w całej Polsce przygotowują się na przyjęcie studentów i wykładowców oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Muszą też się liczyć z ewentualnym powrotem do zdalnego trybu nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciel potrzebny na wczoraj

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:45
Chociaż od ponad dwóch miesięcy trwa rok szkolny, wiele szkół nadal poszukuje nauczycieli. Brakuje polonistów, matematyków, filologów, nauczycieli biologii. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje.
rozwiń zwiń