Projekt naukowców z Rosji: krowy w okularach VR

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:07
Dotychczas z okularów wirtualnej rzeczywistości korzystali m.in. lekarze, policjanci, strażacy i spragniona wrażeń młodzież. Teraz do tego grona dołączyły zwierzaki hodowlane, mieszkające w okolicach Moskwy. W Rosji rozpoczęto program zakładania krowom gogli tak, aby poprawić im humor. Podobne rozwiązania stosuje się też w przypadku drobiu.
Audio
  • Co łączy zwierzęta hodowlane i wirtualną rzeczywistość? (TOP/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: JRP Studio/Shutterstock.com

wirtualna rzeczywistość 1200x660.jpg
Wirtualna rzeczywistość. "Pozwala na teleportację"

Tamtejsze krowy zamiast brudnej obory mają zobaczyć piękną, zieloną łąkę. Jak przekonywał reporter Czwórki Maciej Wójcik, ma to poprawić ich samopoczucie, co poprawiłoby jakość dawanego przez nie mleka. Sceptycznie do pomysłu nastawiony jest jednak Marcin Gołębiewski z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Jego zdaniem krowy widzą świat w taki sposób, że przenoszenie ich wirtualnej rzeczywistości mija się z celem. - W barwach żółto-zielonych, z pominięciem detali. Widzą ruch, który w naturze mógłby oznaczać zbliżającego się drapieżnika - tłumaczył ekspert. - Jeśli pokażemy im trawę, której w rzeczywistości nie będą mogły zjeść, może to u nich budzić reakcje odwrotne do zamierzonych, czyli stres i frustrację.  

Jak przekonywali eksperci, wirtualna rzeczywistość może jednak pomóc m.in. zwierzętom laboratoryjnym. - Naukowcy odtwarzają dokładnie model zwierzęcia wraz z różnymi zachowaniami charakterystycznymi dla danego gatunku. Dzięki temu pewną część prób mogą wykonać na zwierzęciu wirtualnym, zamiast na prawdziwym - mówił Adrian Łebczyński z EpicVR. 

ZOBACZ TAKŻE Jak wirtualna rzeczywistość staje się codziennością >>>

Czy zatem należy powracać do pomysłu przenoszenia zwierząt do wirtualnego świata? Jak udoskonalić tę metodę, by rzeczywiście pomogła zwierzętom hodowlanym? I jak okulary VR działają na kury? O tym w rozmowie ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Żaba śmieszka. Ich śmiech podbija Europę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:10
Ich śpiew, który wybrzmiewa nad jeziorami, przypomina ludzki. Na przełomie marca i kwietnia żaby śmieszki budzą się z zimowego snu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe badania. Sprawdź, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:27
Niemieccy naukowcy opracowali test krwi, na podstawie którego są w stanie sprawdzić, czy w ciągu następnych 10 lat umrzemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pajęcze sieci i walka ze smogiem. Czego uczą się studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:30
Studia związane ze zwierzętami na politechnice? To jest możliwe! Również i na tej technicznej uczelni można studiować wiedzę o zwierzętach, ale z nieco innej strony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
rozwiń zwiń