Miasta nie radzą sobie z nielegalnym parkowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 07:00
Rozjeżdżone chodniki, parkowanie na zakazie, uszkodzona roślinność. Nadmiar samochodów w polskich miastach sprawia, że nie dla każdego wystarcza miejsc postojowych... 
Parkowanie w mieście bywa dużym problemem
Parkowanie w mieście bywa dużym problememFoto: shutterstock

Parkowanie aut to problem mieszkańców wielu miast. Kierowcy twierdzą, że brakuje miejsc parkingowych i stąd ich decyzje o zajęciu nielegalnie miejsca na chodniku, miejskiej rabacie czy nawet postawieniu, bez uprawnień, auta na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami. Piesi i rowerzyści narzekają na zniszczoną zieleń, uniemożliwiony przejazd przez drogę dla rowerów, uszkodzone chodniki czy niebezpieczeństwo, które stwarzają kierowcy wjeżdżając na chodniki. Nadmiar samochodów w polskich miastach sprawia, że nie dla każdego wystarcza miejsc postojowych. Z pomocą przychodzą przeróżne aplikacje na urządzenia mobilne. Taki program specjalnie dla nas wykryje legalne miejsca postojowe w najbliższej okolicy naszego auta, lub adresu, pod który się wybieramy.  Jak one działają, czy rozwiążą problem? O to zapytamy ekspertów i samych kierowców. 

W "TOP-ie" zajmiemy się też kolorami. Czy można mieć kolor na własność? Na to pytanie odpowie Marta Zinkiewicz. Rynek NFT właśnie ocenia czy i jak można to zrobić. Twórca Muzeum Kolorów oferuje 10 tysięcy kolorów z palety sRGB. Wysokość tantiemów zależeć będzie od ceny, jaką zapłacił kupiec i powierzchni zajmowanej przez dany kolor na obrazie. 

W audycji Mateusz Kulik sprawdzi co nowego apkach. Nie zabraknie też serwisu muzycznego Gosi Jakubowskiej oraz serwisu kulturalnego. 


***

Na audycję z cyklu "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" w środę (16.02) o godzinie 17.05 zaprasza Jan Olejniczak.

pj

Czytaj także

Duże miasta wzięły się za kierowców, którzy nie chcą płacić za parkowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 13:49
Rekordzista w Krakowie ma na koncie ponad 40 tysięcy złotych, a w Trójmieście ponad 30 tysięcy. To za brak opłaty za wykupienie biletu w strefie płatnego parkowania. Zaparkowali i zostawili auto, a licznik codziennie bije, bo dostają nowy mandat. Duże miasta w Polsce coraz skuteczniej kontrolują uiszczanie przez kierowców opłat parkingowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja kluczem do parkowania?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:00
Aplikacja "Parkey" stworzona przez polski startup może niebawem zyskać międzynarodową popularność. Rozwiązanie spodoba się zwłaszcza mieszkańcom dużych, zatłoczonych miast, w których znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem.
rozwiń zwiń