Grające tokeny od Poczty Polskiej i Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 15:40
Atrakcyjne graficznie, a do tego opatrzone podkładem dźwiękowym zaczerpniętym z klasyki polskiej muzyki - takie są wirtualne kryptopocztówki, wydane pod szyldem "Motywy pocztowe" przez Pocztę Polską we współpracy z Polskim Radiem.
Kryptopocztówki 1.0  Motywy pocztowe są kolejnym cyfrowym wydawnictwem Poczty Polskiej, obok wydanych w lutym tego roku Kryptoznaczków z serii Polska w Kosmosie
Kryptopocztówki 1.0 "Motywy pocztowe" są kolejnym cyfrowym wydawnictwem Poczty Polskiej, obok wydanych w lutym tego roku Kryptoznaczków z serii "Polska w Kosmosie"Foto: Poczta Polska

Pierwsza kryptopocztówka na świecie

Pocztówki dźwiękowe cieszyły się dużą popularnością wśród polskiej młodzieży przez trzy dekady - od lat 60. do 80. ubiegłego wieku, ale kryptopocztówki to zupełna nowość i przyszłość. Pierwsze na świecie zostały stworzone przez Pocztę Polską i Polskie Radio. - Dzięki wejściu w cyfrowy świat młodzi ludzie mogą zbierać pocztówki i poznawać historię muzyki poważnej związanej z Polskim Radiem - opowiada prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Muzyka, która towarzyszy grafikom obecnym na kryptopocztówkach, jest wydobyta z archiwów Polskiego Radia. To muzyka Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Michała Kleofasa Ogińskiego.  

Prezentacja kolekcji kryptopocztówek w ramach współpracy Polskiego Radia z Pocztą Polską

- Było oczywiste, że musi być tam obecny Fryderyk Chopin i jego Polonez A-dur. Gdy oglądałam grafikę, a na niej dyliżans pocztowy, automatycznie skojarzyło mi się to z polonezem "Pożegnanie Ojczyzny" Ogińskiego - dodaje Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej PR. - To wszystko w mistrzowskich wykonaniach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Sprawdź też:

Grający token

- Kryptopocztówka dźwiękowa to nic innego jak token grający - tłumaczy Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej. - Tak jak filateliści czy hobbyści tradycyjne kolekcjonują znaczki i karty pocztowe w klaserach, to teraz można to robić w świecie wirtualnym. - To wyjątkowy projekt, który łączy tradycję z nowoczesnością - opowiada Beata Ekler z Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczta Polska. - Kryptopocztówka jest cyfrowym walorem, który można przechowywać u nas, w kryptoklaserze. Każda z nich to unikalny token NFT, czyli jest absolutnie niepowtarzalna. To nowe otwarcie w filatelistyce Poczty Polskiej.

Posłuchaj
04:40 CZWÓRKA TOP - kryptopocztowka 09.05.2023.mp3 "Motywy pocztowe" - o wspólnym wydawnictwie Poczty Polskiej i Polskiego Radia (TOP/Czwórka)

Co w kolekcji?

Kolekcjonerzy mają do wyboru cztery wzory kryptopocztówek, które nawiązują do Poczty Polskiej, pięknie się prezentują i równie pięknie brzmią. - Wykorzystaliśmy grafiki z kolekcji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, a Polskie Radio - do podkładu dźwiękowego - przekazało nam muzykę wybitnych polskich kompozytorów - podkreśla Beata Ekler.


Prezentacja kryptopocztówek na konferencji prasowej Prezentacja kryptopocztówek na konferencji prasowej

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 9.05.2023

Godzina emisji: 17.45

kul


Czytaj także

Filip Gurłacz o filmie "Orlęta": w obliczu wojny wszyscy jesteśmy jak dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 20:00
"Orlęta. Grodno ’39" to pierwszy polski film o agresji wojsk sowieckich na Polskę w trakcie II wojny światowej. - Reżyser Krzysztof Łukaszewicz tak skonstruował tę opowieść, że widzowie stają jej częścią. Co więcej, występują w niej jako dzieci - opowiada aktor Filip Gurłacz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgruzowstanie Warszawy. "W ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:50
- W przypadku Warszawy ruiny traktujemy jako symbol strat wojennych, tego, co było i co zostało nam odebrane. Ale w latach 40. XX wieku ruiny miały też pozytywny wydźwięk. Były materiałem, z którego odbudowywano stolicę Polski. W ruinach odnajdowano życie - mówi Adam Przywara, kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".
rozwiń zwiń