X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co wydarzyło się w Czarnobylu 31 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 10:20
Nocą z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. O jej szczegółach, "czerwonym lesie" i mieście, które stało się widmem opowiada Ksawery Wardacki.
Audio
  • Czarnobyl - życie w obliczu katastrofy (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie w historii, jest teraz atrakcją dla tysięcy turystów rocznie
Miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie w historii, jest teraz atrakcją dla tysięcy turystów rocznieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ksawery Wardacki Miasto Prypeć pochłania dziś dzika przyroda. A w tak zwanym "jeziorze Czarnobylskim" pływają ryby nadnaturalnych rozmiarów

Nieopodal elektrowni znajdowała się miejscowość Prypeć - dziś nazywana "Miastem Widmem". - Decyzja o ewakuacji mieszkańców zapadła dzień po katastrofie. Z obszarów dzisiejszej Ukrainy i Białorusi ściągnięto autobusy, dano ludziom kilka godzin na zabranie tego, co najważniejsze na najbliższe dni i wywieziono ich z zagrożonej strefy. Jak się później okazało - na zawsze - mówi gość Czwórki.

Dziś Prypeć, tak jak i elektrownia atomowa, znajduje się w drugiej "strefie wykluczenia". - To trzydziestokilometrowy obszar zamknięty wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami wybuchu - wyjaśnia Wardacki.

Bezpośrednio w akcji ratowniczej zginęło kilkadziesiąt osób. Strażacy i wojskowi, którzy brali udział w gaszeniu pożaru nie byli przygotowani na działania w terenie skażonym promieniowaniem. - Szacuje się, że na skutek komplikacji i choroby popromiennej zmarło kilka tysięcy poszkodowanych - dodaje podróżnik i tłumaczy m.in., czy katastrofy można było uniknąć, kto był za nią odpowiedzialny, dlaczego władze ZSRR próbowały utajnić informację o katastrofie i co ta propaganda miała wspólnego z Wyścigiem Pokoju.

Ksawery Wardacki "Czerwony las" leży nieopodal elektrowni. To tutaj właśnie spadły szczątki reaktora i paliwo jądrowe. Nazwa tego miejsca ma związek ze stopniem promieniowania, który utrzymuje się tam do dziś  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Ksawery Wardacki (podróżnik)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń