X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:22
Kim byli magowie znani z Ewangelii wg św. Mateusza? Było ich trzech, sześciu, czy może dwunastu? I czy rzeczywiście przybyli ze Wschodu?
Audio
  • Kim byli Mędrcy ze Wschodu? (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

perfumy kobieta 1200.jpg
Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Według tradycji chrześcijańskiej drogę do Betlejem wskazała im jaśniejąca na niebie gwiazda. Jednak, jak pokazują karty historii w dużym stopniu jest to zmitologizowane zjawisko. 

Dr hab. Robert Wiśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniał skąd wzięło się to święto. - Wczesne chrześcijaństwo nie czuło potrzeby wprowadzania świąt innych, niż święto Wielkiejnocy. Taka potrzeba pojawiła się dopiero w wieku IV n.e., kiedy zaczął kształtować się kalendarz chrześcijański. Wtedy pojawiły się dwie konkurencyjne daty wyznaczające Boże Narodzenie: 25 grudnia na Zachodzie i 6 stycznia na Wschodzie - tłumaczył.

Czy faktycznie nazywani byli Kacprem, Melchiorem i Baltazarem? O ilu mędrcach wspomina w Ewangelii św. Mateusz i czy na pewno królowie byli... królami? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: w nagraniu rozmowy: dr hab. Robert Wiśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 6.01.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W prima aprilis o kłamstwie całkiem nie na żarty

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:30
Wprawdzie tradycja primaaprilisowych dowcipów sięga wieków średnich, ale my w Czwórce zupełnie na serio, podchodzimy do kwestii prawdy i kłamstwa. - Ludzie od zawsze chcieli odróżniać kłamstwo od prawdy. Po to istnieje system sprawiedliwości - twierdzi Piotr Marszałkowski, specjalista od mikroeskpresji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 15:50
- Historia pachnie zaskakująco, a te zapachy często obalają pewne stereotypy, które mamy w głowie w związku z pewnymi epokami - wyjaśnia senselier Marta Siembab.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los Reyes Magos - hiszpańska parada na cześć Święta Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 13:51
Największą i najstarszą, bo organizowaną od 1885 roku paradą Trzech Mędrców w Hiszpanii jest ta, która co roku odbywa się w miejscowości Alcoy. W Sewilli trzej królowie przybywają w złotej karecie, w wielu miejscowościach nadmorskich przypływają w łodziach. Są także miejsca, do których... przylatują helikopterem.
rozwiń zwiń