Kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:22
Kim byli magowie znani z Ewangelii wg św. Mateusza? Było ich trzech, sześciu, czy może dwunastu? I czy rzeczywiście przybyli ze Wschodu?
Audio
  • Kim byli Mędrcy ze Wschodu? (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

perfumy kobieta 1200.jpg
Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Według tradycji chrześcijańskiej drogę do Betlejem wskazała im jaśniejąca na niebie gwiazda. Jednak, jak pokazują karty historii w dużym stopniu jest to zmitologizowane zjawisko. 

Dr hab. Robert Wiśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniał skąd wzięło się to święto. - Wczesne chrześcijaństwo nie czuło potrzeby wprowadzania świąt innych, niż święto Wielkiejnocy. Taka potrzeba pojawiła się dopiero w wieku IV n.e., kiedy zaczął kształtować się kalendarz chrześcijański. Wtedy pojawiły się dwie konkurencyjne daty wyznaczające Boże Narodzenie: 25 grudnia na Zachodzie i 6 stycznia na Wschodzie - tłumaczył.

Czy faktycznie nazywani byli Kacprem, Melchiorem i Baltazarem? O ilu mędrcach wspomina w Ewangelii św. Mateusz i czy na pewno królowie byli... królami? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: w nagraniu rozmowy: dr hab. Robert Wiśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 6.01.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/mz

Czytaj także

W prima aprilis o kłamstwie całkiem nie na żarty

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:30
Wprawdzie tradycja primaaprilisowych dowcipów sięga wieków średnich, ale my w Czwórce zupełnie na serio, podchodzimy do kwestii prawdy i kłamstwa. - Ludzie od zawsze chcieli odróżniać kłamstwo od prawdy. Po to istnieje system sprawiedliwości - twierdzi Piotr Marszałkowski, specjalista od mikroeskpresji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 15:50
- Historia pachnie zaskakująco, a te zapachy często obalają pewne stereotypy, które mamy w głowie w związku z pewnymi epokami - wyjaśnia senselier Marta Siembab.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Los Reyes Magos - hiszpańska parada na cześć Święta Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 13:51
Największą i najstarszą, bo organizowaną od 1885 roku paradą Trzech Mędrców w Hiszpanii jest ta, która co roku odbywa się w miejscowości Alcoy. W Sewilli trzej królowie przybywają w złotej karecie, w wielu miejscowościach nadmorskich przypływają w łodziach. Są także miejsca, do których... przylatują helikopterem.
rozwiń zwiń