Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka wszelakich podbojów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:00
Bohaterką audycji była wybitna, ale bezwzględna władczyni, która miała ogromny wpływ na historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 
Audio
  • Reformy Katarzyny II. Jak zbudowała swoje imperium? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Katarzyna II Wielka - pomnik w Sankt Petersburgu
Katarzyna II Wielka - pomnik w Sankt PetersburguFoto: Sergieiev/Shutterstock.com

Katarzyna nie była pięknością, ale wyróżniała się charyzmą i... piękną cerą, która w tamtych czasach była wielkim atutem urody Irina Smirnova

Była współodpowiedzialna za wszystkie trzy rozbiory Polski, stłumiła też powstanie kościuszkowskie. Nie była Rosjanką, tylko księżniczką z niemieckiego rodu. Katarzyna II, Caryca Katarzyna, Katarzyna Wielka - czego o niej nie wiemy? Jaka była prywatnie, co ją ukształtowało, jak postrzegała ją ówczesna Europa? 

- Urodziła się jako pruska księżniczka, Zofia Fryderyka Augusta. Z pochodzenia była szczecinianką. W wieku piętnastu lat wytypowano ja na żonę wielkiego księcia, cesarza rosyjskiego Piotra III, dla którego opuściła rodzinny kraj, nauczyła się kultury i języka, zmieniła także wyznanie - mówiła goszcząca w studiu Czwórki Irina Smirnova. 

Jak przekonywała, Katarzyna była nie tylko bardzo dobrym strategiem i politykiem, ale także filantropką, kolekcjonerką i miłośniczką sztuki. - To ona stworzyła Ermitaż. Do Rosji zapraszała ludzi nauki z całego świata, którzy pod jej kuratelą mogli prowadzić swoje badania - przypominała.

Jak rozwijała się kariera polityczna Katarzyny II? Na czym polegały jej reformy? Co było jej największą pasją? Skąd wzięły się plotki na jej temat i jak wiele z nich jest prawdą? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milenialsi. Kim są i do czego dążą w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 12:30
Są roszczeniowi, niecierpliwi i szybko się nudzą. Taka jest powszechna opinia o "milenialsach". - Z moich obserwacji wynika, że to pokolenie wyróżnia przede wszystkim stosunek do pracy. Dla nich jest to środek do osiągnięcia celu, jakim jest jakościowe życie - wyjaśnia psycholog Kazimierz Żurek. 
rozwiń zwiń