Zmartwychwstania i uzdrowienia. Cuda w historii świata

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 15:30
- Jako historycy nie oceniamy, czy opisy cudów, które znamy ze średniowiecznych tekstów odnoszą się do realnych wydarzeń i jaki był ich mechanizm. To jest przedmiot namysłu teologów. My przyglądamy się im jako pewnym wytworom kultury, w której się narodziły - wyjaśnia prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk.
Audio
  • O Świętych, którzy czynili cuda opowiada prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Święci, do których w potrzebie zwracali się ludzie w średniowieczu, zastępowali różne instytucje: lekarzy, czy policję prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk

Patron Polski - święty Stanisław - w wyniku konfliktu z Bolesławem Szczodrym został skazany na obcięcie członków za zdradę. Kult świętego rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego relikwii w 1088 roku do katedry krakowskiej. Powstała później legenda o rozbiciu dzielnicowym Polski jako karze za ten czyn świętokradczy (za taki uważano właśnie zamordowanie biskupa), według której Polska rozpadła się tak jak członki ćwiartowanego biskupa. - Za jego wstawiennictwem odbywały się inne cuda, skrupulatnie opisane w protokołach przygotowywanych na potrzeby procesu kanonizacyjnego w połowie XIII wieku - wyjaśnia rozmówczyni Anny Hardej.

Tradycyjne wspomnienie św. Stanisława w Kościele katolickim obchodzone jest 11 kwietnia (w dzień jego śmierci), natomiast w polskim Kościele 8 maja i ma rangę uroczystości liturgicznej.

Czytaj także
religia 1200.jpg
Relikwie. Oznaka potęgi i składowa wiary

Święty Jacek to z jednej strony niezmordowany misjonarz, który parę dziesiątków lat życia spędził na nieustannych wędrówkach apostolskich, z drugiej strony - znakomity organizator, który w krótkim czasie założył w najważniejszych miastach ówczesnej Polski klasztory dominikańskie, pomyślane jako ośrodki promieniowania misjonarskiego i teologicznego. - Zmarł w połowie XII wieku, ale w średniowieczu nie doczekał się kanonizacji. Za to z XIV wieku pochodzi jego żywot, któremu towarzyszą opisy cudów, które działy się przy jego udziale - opowiada prof. Anna Zajchowska-Bołtromiuk.

Zobacz
targ średniowieczny poznań pap 1200.jpg
Jarmarki - średniowieczne galerie handlowe

Posiadanie "własnych świętych" w średniowiecznej Europie było ogromnym prestiżem. Poza tym przynosiło konkretne korzyści finansowe, bo do miejsc z relikwiami pielgrzymowali wierni. - Przy takich grobach działy "biura cudów", w których można było złożyć własne świadectwo cudu. Te opisy miały dużo mniej formalny charakter i służyły przede wszystkim jako rodzaj reklamy danego sanktuarium - gość Czwórki. -  Odczytywano je przy grobach, żeby pokazać, jak skuteczne jest wstawiennictwo danego Świętego. 

W audycji także - w cyklu "Matura 2020: powtórki z historii" opowiadaliśmy o agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: prof. hab. Anna Zajchowska-Bołtromiuk (Instytut Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 14.15

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmartwychwstanie Jezusa. Wiara kontra nauka

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 11:15
Historia Jezusa z Nazaretu jest przedmiotem wielu badań - zarówno historycznych, jak i biblistycznych. - Chrystus zostawił po sobie różne ślady i powiedział: "szukajcie mnie" - mówi Maciej Bodasiński, reżyser i scenarzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Piątek - pamiątka męki i śmierci Chrystusa. Przez koronawirusa bez Dróg Krzyżowych

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 07:47
Liturgia Wielkiego Piątku w Kościele katolickim jest upamiętnieniem męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana msza św., bo to dzień największej żałoby w Kościele.
rozwiń zwiń