Niesprawiedliwe spojrzenie na Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:05
- Patrzenie na postać Janusza Korczaka tylko przez jego męczeńską śmierć jest wielką niesprawiedliwością - mówi Barbara Sochal, prezeska Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. - Jego życie, postać, dorobek są bardzo bogate. Nie spłaszczajmy tej postaci - dodaje. 
Audio
  • Barbara Sochal opowiada o postaci Janusza Korczaka (Klucz kulturowy/Czwórka)
Janusz Korczak
Janusz KorczakFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji//1-K-1560a

106 lat temu 7 października 1912 roku Janusz Korczak wraz ze Stefanią Wilczyńską wprowadził do Domu Sierot na Krochmalnej w Warszawie pierwszych wychowanków. Opiekę nad dziećmi łączył z innymi zajęciami. Był lekarzem, literatem i publicystą. Dla Polskiego Radia pisał "Gadaninki Starego Doktora", niestety jego głos nie zachował się w naszych archiwach.  

Jeśli chcemy mieć autorytety i do nich się odnosić, to spójrzmy na tych ludzi po ludzku, oni byli ludźmi z krwi i kości Barbara Sochal

Janusz Korczak miał wspaniałe zalety i sporo wad, które go uczłowieczają - mówi gość Justyny Majchrzak. - Gdyby ich nie miał, byłby pewnie nie do zniesienia - dodaje. 

Pedagog przez całe swoje życie podejmował trudne wybory i ponosił tego koszty. Pochodził z zamożnej rodziny, był dobrze wykształcony, poruszał się wśród elit warszawskich, ale tych z misją filantropijną. - Uważał, że dzieci są tymi ludźmi, którym należy szczególnie pomóc - podkreśla gość Czwórki. 

Jaki był Janusz Korczak podczas swej pracy z dziećmi? Kto w Domu Sierot był "matką", a kto
"ojcem"? Jak Doktor dzielił obowiązki ze Stefanią Wilczyńską? Czy duże znaczenie dla jego działalności miało polsko-żydowskie pochodzenie? Czy Stary Doktor tracił cierpliwość do dzieci? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Barbara Sochal (prezeska Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka)

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 15.08

pj/kul

Czytaj także

Janusz Korczak - do końca z podopiecznymi

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 05:55
Stary Doktor, wraz z 200 dziećmi, podopiecznymi z domu dziecka, został zamordowany w Treblince 7 sierpnia 1942 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Adam Kosacki zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 11:22
Wynalazek Adama Kosackiego, ręczny wykrywacz min, był prawdziwą rewolucją na polach bitew II wojny światowej. Być może właśnie dzięki niemu pokonano Niemców w drugiej bitwie pod El Alamein. 
rozwiń zwiń