Stefan Banach: niepokorny geniusz, skandalista i ekscentryk

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 10:47
Stefan Banach uznawany jest za jeden z najtęższych umysłów światowej matematyki i jeden z filarów Lwowskiej Szkoły Matematycznej. O geniuszu polskiego matematyka rozmawialiśmy z autorek książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariuszem Urbankiem.
Audio
  • Góral z Krakowa, matematyczny geniusz i salonowiec. Kim był Stefan Banach? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych matematyków w historii
Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych matematyków w historiiFoto: NAC/Oleg Zaytsev/flickr/domena publiczna

Okładka książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Okładka książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna"

- Historia Stefana Banacha nie miała prawa się wydarzyć. Był synem niepiśmiennej góralki i rekruta na przepustce. Matki nie znał, ojciec nie mogąc się nim zająć oddał go na wychowanie właścicielce krakowskiej pralni Franciszce Płowej. Ze względu na status stać ją było, by zapewnić dziecku, które przyjęła na utrzymanie porządne wykształcenie gimnazjalne - mówił Mariusz Urbanek.

Dla niego, jak dla artysty ważny był moment tworzenia. To, że jego rozwiązania zostaną opublikowane, nawet w formie doktoratu nie miało większego znaczenia Mariusz Urbanek

Dostał się na studia na Politechnice Lwowskiej, gdzie dorabiał pracując jako... śpiewak operowy i model. - Pieniędzy z pracy wystarczyło mu na tzw. półdyplom (co oznaczało, że ukończył studia po dwóch latach) i tu historia Banacha powinna się zakończyć. Stało się jednak inaczej - opowiadał gość Czwórki.

Steinhaus pracował w profesorskiej wieży, Banach - w otoczeniu kawiarnianego gwaru i muzyki jazzowej granej na żywo. Wywoływał obyczajowe skandale Mariusz Urbanek


Co dało mu przypadkowe spotkanie na krakowskich Plantach z profesorem drem Hugo Steinhausem? Na czym polegała "zmowa matematyków" lwowskiej szkoły matematycznej? Dlaczego przypisano mu asystenta, który podążał za nim do każdej kawiarni, którą odwiedzał? Dlaczego odrzucił propozycję wyjazdu do Ameryki, którą zaoferował mu twórca cybernetyki Norbert Wiener? Jak to się stało, że bez skończonych studiów został profesorem? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 15.18

ac/kul

Czytaj także

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkady Saulski i "Serce lodu". Między średniowieczem, a fantastyką

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:10
- Jeśli książka nie przykuje uwagi czytelnika od pierwszych stron, to nie ma sensu jej pisać. Mam nadzieję, że udało mi sie zaintrygować odbiorców - mówił w rozmowie z Czwórką autor "Serca lodu", Arkady Saulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolor milczenia". Czy warto pamiętać wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:44
"Kolor milczenia" to ekscytująca mieszanka kryminału i sagi rodzinnej, której tragiczna przeszłość i głęboko skrywane sekrety po latach wychodzą na jaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu bije Big Ben? Brytyjczycy jakich nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:40
- Zawsze marzyłam o tym, żeby spotkać się z kobietą, której głos towarzyszy Londyńczykom w metrze. Kiedy wreszcie mi się udało, dowiedziałam się, co zrobić, żeby brzmieć jak "chrupiące brytyjskie jabłko" - śmieje się Milena Rachid Chehab, autorka książki "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym".    
rozwiń zwiń