Paweł Krucz w Czwórce - o rozumieniu Różewicza i planach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 11:20
Paweł Krucz w kwietniu w Czwórce czyta fragmenty książki Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Podróże Herodota". Aktor w ubiegły roku otrzymał Grand Prix 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
Paweł Krucz podczas nagrań dla Teatru Polskiego Radia.
Paweł Krucz podczas nagrań dla Teatru Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Paweł Krucz, wraz z innymi twórcami słuchowiska "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza, został doceniony na 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Jury nagrodziło: za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidra, za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i właśnie Pawła Krucza.

- Niedawno czytaliśmy poezje Różewicza także w Teatrze Polskim. To nie jest lekki materiał. Kiedy usłyszałem, że rozumiem Różewicza, to był to dla mnie duży komplement jako dla aktora - mówi Paweł Krucz w Czwórce. - Szanuję i doceniam jego twórczość. Staram się zrozumieć to, co wydaje mi się, że chciał przekazać w swojej poezji.

Według aktora sukces jego roli w słuchowisku "Wyszedł z domu", jest głównie zasługą reżysera Szymona Kuśmidra. - Ja jako aktor starałem się spełnić oczekiwania reżyserskie. Szymon wyobraził sobie i stworzył jego świat. My byliśmy narzędziami w jego ręku i żeby to wszystko było całością, musieliśmy się wspólnie dosyć ładnie skomponować - opowiada. - To on był dyrygentem i te zasługi z całym szacunkiem muszę oddać Szymonowi.

Zdobywca Grand Prix 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" uważa, że praca nad słuchowiskiem jest pracą "tu i teraz". Kontakt aktora z drugim aktorem odbywa się w dużej mierze w dniu nagrania. - To, co pomogło mi w stworzeniu tej postaci, to było partnerowanie Andrzejowi Sewerynowi, mojemu dyrektorowi z Teatru Polskiego - tłumaczy. - To jest sytuacja, gdy staje się obok mistrza zawodu i mistrza słowa. I to jest też moment, kiedy ja jako młodszy aktor staram się nie przeszkadzać, ale też odebrać to, co starsi koledzy do mnie mówią. Starać się, żeby to tworzyło całość.


Źr. Youtube/Polskie Radio/Podsumowanie XX Festiwalu "Dwa Teatry"


Zobacz także: 

Paweł Krucz, oprócz tego, że występuje w filmach i na deskach teatru, jest także aktorem dubbingowym i użycza swego głosu w grach komputerowych. - Praca z głosem odbywa się u mnie na wielu poziomach. Potrafię wejść w rolę z Różewicza, jako lektor przeczytać prozę, dubbingi bajkowe i gry - opowiada gość audycji. - Do dubbingu trafiłem jeszcze w szkole aktorskiej, gdy jedno ze studiów dźwiękowych, szukając nowych głosów, zgłosiło się do studentów szkoły teatralnej. Byłem w tym gronie. Nagrałem próbki głosu i okazało się, że mam do tego dryg i sprawia mi to przyjemność. Potem pojawiły się propozycje jakiejś roli i nagrań. To był ten pierwszy krok, dzięki któremu mogłem wejść do tego działu pracy aktora.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

Obecnie aktor jest w trakcie prób do sztuki "Awantura w Chioggi" Goldoniego, w reżyserii Edwarda Wojtaszka. Jej premiera będzie miała miejsce pod koniec maja w Teatrze Polskim. - Mam nadzieję, że będzie kolorowo i wesoło. Zapraszam też na spektakl "Deprawator" w reżyserii Macieja Wojtyszki, który jest grany na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego - mówi Paweł Krucz. - Historia opowiada o Gombrowiczu, Miłoszu i Herbercie. Gram rolę Herberta, w doborowym towarzystwie Andrzeja Seweryna i Wojtka Malajkata. Bardzo fajna rzecz.

Przez cały kwiecień, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45, w audycji "Stacja kultura", można usłyszeć wybrane fragmenty książki Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem" w interpretacji Pawła Krucza. 


Posłuchaj
12:11 Czwórka/Artystyczny wybieg - Paweł Krucz 03.04.2022.mp3 Gościem audycji jest Paweł Krucz, laureat Grand Prix 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu (Artystyczny wybieg/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Paweł Krucz (aktor)

Data emisji: 03.04.2022

Godzina emisji: 15.10

aw

Czytaj także

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:05
Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Powstały dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza serwis rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki eksperyment Herve Le Telliera "Anomalia". Co byś zrobił, gdybyś spotkał siebie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 14:55
Książka francuskiego pisarza Herve Le Telliera "Anomalia" łączy wiele gatunków: powieść przygodową, prawniczą, thriller, science fiction, moralitet i pastisz. - To swoisty eksperyment, który zmusza nas do zastanowienia się nad tym, czy istnieje życie alternatywne - opowiadała Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń