Julia Skrzynecka: nie tworzę światów na żądanie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:00
- Zawód, który wykonuję sprawił, że nawet kiedy wybieram się do teatru jako widz patrzę na sznurówki w butach u aktorów - śmieje się Julia Skrzynecka i zdradza tajniki pracy scenografa.
Audio
  • O projektowaniu kostiumów, najbardziej wymagających dekoracjach i scenografiach w swoim CV opowiada Julia Skrzynecka (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Gość Artystycznego wybiegu pracowała przy spektaklach dla dorosłych i dla dzieci. Które okazały się być większy wyzwaniem? (zdj. ilustracyjne)
Gość "Artystycznego wybiegu" pracowała przy spektaklach dla dorosłych i dla dzieci. Które okazały się być większy wyzwaniem? (zdj. ilustracyjne)Foto: aerogondo2/Shutterstock.com

Julia Skrzynecka Dobra scenografia to dobra metafora. To świat, który umie przekazać emocje. Można to zrobić za pomocą prześcieradła i sznurka. Trzeba jednak pamiętać, że najdroższy w teatrze jest... minimalizm

Julia Skrzynecka ukończyła z wyróżnieniem Katedrę Scenografii na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyznaje jednak, że pierwsze kroki w tym zawodzie nie należały do najłatwiejszych. - To praca wymagająca ogromnych poświęceń. Jeżdżenia po całym kraju i nakładów finansowych. Na początku zarobki są naprawdę niskie. Na dodatek młodzi scenografowie nie mogą liczyć na żadne granty czy system finansowego wsparcia albo opieki prawnej - tłumaczy.

Dziś gość Czwórki ma na swoim koncie scenografię i kostiumów do ponad pięćdziesięciu spektakli w teatrach operowych, dramatycznych i muzycznych w Polsce oraz za granicą. -  Każda realizacja jest osobną podróżą. Jest jak pojechanie do innego, odległego kraju. Nigdy nie dążyłam do tego, by stworzyć swój rozpoznawalny styl. Ponieważ to nie chodzi o mnie, tylko właśnie o te światy, którym ja chcę służyć swoją wyobraźnią - dodaje scenografka.

Julia Skrzynecka Na początku aktorów traktowałam jak manekiny, które bezduskusyjnie mają nosić to, co im zaprojektuję. Momentem przełomowym była praca z baletem. Kiedy zobaczyłam jak wyglądają stopy jednej z dziewczyn

Julia Skrzynecka opowiada także o największych wyzwaniach, jakie do tej pory spotkały ją na zawodowej drodze, o kolażach ze śmieci i dekoracjach z kartonów, zapałek, żyłek czy gazet. Wyjaśnia także, dlaczego kostiumograf musi być dobrym terapeutą oraz mediatorem i zdradza, dlaczego na jednej z premier wpadła w histerię i czemu nie lubi spektakli wyjazdowych.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzące: Ula Kaczyńska, Katarzyna Cygler

Gość: Julia Skrzynecka (scenograf)

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 13.15

kul/jsz


Czytaj także

Zapytam inaczej. "Inny wymiar rozmów z gwiazdami"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 11:10
- Mówi się, że internet daje mnóstwo możliwości i każdy może mieć w sieci 15 minut sławy, ale konkurencja jest olbrzymia i coraz trudniej jest dobrze się "sprzedać" - mówi Paulina Drela, autorka kanału "Zapytam inaczej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Lego Batman", "John Wick 2", "Ciemniejsza strona Greya"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 14:10
Co połączyło fanów klocków "Lego" i Batmana? Czy "Ciemniejsza strona Greya" to dobry film na randkę"? I dlaczego Keanu Reeves nie starzeje się? O tym m.in. opowiada Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń