Dave McKean: komiks jest moją pierwszą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 12:00
- Próbowałem różnych rzeczy, jednak zawsze do komiksu wracam - mówił w rozmowie z Martyną Ogonek ten wielowymiarowy artysta, grafik, ilustrator, fotografik, filmowiec i muzyk, którego pierwsza, kultowa już, książka "Klatki" ukazała się w maju w polskim przekładzie.  
Audio
  • Dave McKean o miłości do komiksów (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dave McKean
Dave McKean Foto: PAP/PA

Dave McKean Gdy spotykam się z fanami, ciekawi ich przede wszystkim to, skąd czerpię pomysły oraz jak rozpisuję historie

- To właśnie dzięki komiksom zacząłem czytać - wspominał Dave McKean. - Pamiętam, gdy jako 10-letni chłopiec byłem chory i kilka dni źle się czułem. Moja mama kupiła mi wtedy dwa komiksy. To były brytyjskie reprinty "The Mighty World of Marvel". Pokochałem ich zapach, kolory, bohaterów i historie - opowiadał artysta, który wtedy właśnie zaczął urabiać rodziców, że chce zostać rysownikiem. Oni widzieli w nim księgowego.

W Czwórkowym poranku Dave McKean mówił też o spotkaniach z fanami, a także o współpracy ze scenarzystą i pisarzem Neilem Gaimanem. - Byliśmy ambitni, młodzi i aroganccy. Pamiętam, jak Neil dał mi powieść "Drastyczne przypadki". Zrobiłem do niej ilustracje, a zaraz potem odezwał się do nas wydawca - opowiadał twórca legendarnego "Azylu Arkham".

Czy Dave McKean jest fanem całej twórczości Gaimana? Dlaczego "Klatki" są jego pierwszym dziełem, które nazywa "swoim"? Tego między innymi dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Gość: Dave McKean (grafik, ilustrator, fotografik, filmowiec i muzyk)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz/jp

Czytaj także

Afryka w komiksie. Jak rysować tamtejsze mity?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:00
W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie spotkania dotyczące kultury afrykańskiej mają już kilkuletnią tradycję, a towarzyszą im warsztaty "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie", na których można tamtejsze mity zawrzeć w obrazkowych historiach.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
Prawie 20 lat temu fani kultowego zespołu Blur przeżyli szok - okazało się, że britpop przerzucił się na hip hop. Tak w skrócie powstał muzyczny fenomen Gorillaz - animowany projekt, stworzony przez muzyka Damona Albarna i angielskiego mistrza komiksów Jamiego Hewletta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt Corners. Sztuka na Dolnym Mieście w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:43
- To już druga edycja Corners of Europe, którą od 2010 roku Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku prowadzi z dziesięcioma partnerami z Europy - tłumaczyła w Czwórce Marta Bednarska, przedstawicielka tejże instytucji. Na czym Cornres dokładnie polega? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gnat" - powieść graficzna nie tylko dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 10:00
Seria komiksowa "Gnat" osadzona jest w świecie zamieszkanym przez magiczne i fantastyczne istoty. To wielokrotnie nagradzana, nadzwyczaj popularna na świecie, humorystyczna saga fantasy o przygodach humanoidalnych bohaterów.
rozwiń zwiń