Jak zrobić domowy krem? "Zdrowe kosmetyki powinny być… jadalne"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 14:22
- To, co nakładamy na skórę nie powinno nam także szkodzić wewnątrz organizmu. Skóra to nasz największy organ, więc nie powinniśmy truć jej chemią: dodatkami, parabenami, konserwantami – mówiła Martyna Majewska.
Audio
  • Krem do rąk, pasta do zębów, szampon - jak zrobić naturalne kosmetyki w domu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Rynek kosmetyków naturalnych dynamicznie rośnie
Rynek kosmetyków naturalnych dynamicznie rośnieFoto: Shutterstock

Firmy kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu produktów, które mają działać na wszystko - odmładzać i wygładzać skórę, sprawiać, że wyglądamy lepiej. Lista składników na opakowaniach takich produktów często jest jednak długa i niezrozumiała dla zwykłego Kowalskiego. - Dużo z tych substancji to produkty ropopochodne i silikony. Same składniki aktywne w kremach komercyjnych to najczęściej 0,5 proc. Sami, dodając oleju z czarnuszki do kremu, dodajemy go z reguły nie 0,5 proc. a 60 proc. - mówiła Majewska i jak przekonywała, prosty i szybki krem, pielęgnujący szampon do włosów i wybielającą pastę do zębów możemy zrobić sami. - Początkującym proponuję zacząć od zaparzania siemienia lnianego i mycia włosów naparem, można użyć drobniutkiej mąki żytniej. Ważne, by do mieszanki używać zimnej wody, inaczej porobią nam się kluseczki. Płuczemy wodą z octem jabłkowym, by zamknąć strukturę włosa  - mówiła ekspertka.

Domowe kosmetyki składają się z trzech, czterech produktów i na dodatek wiemy, co znajdziemy w środku. Przygotowanie ich jest dużo prostsze niż upieczenie ciasta Martyna Majewska

A jak zrobić prosty i skuteczny krem do rąk, czy wybielającą pastę do zębów? Jakie działanie kosmetyczne może mieć olej kokosowy i w jaki sposób zęby wybieli nam... aktywny węgiel? Jak szybko, po przejściu na naturalne kosmetyki, spodziewać się można pierwszych efektów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Martyna Majewska (blog Naturalnienaturalni.pl)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 8.13

kd/kul

Czytaj także

Parabeny, pochodne fenolu, czyli konserwanty w kosmetykach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:29
- Choć się ich boimy, konserwanty są w kosmetykach bardzo potrzebne, bo chronią naszą skórę przed drobnoustrojami - mówiła ekspertka zrowia skóry Agnieszka Zielińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łysienie wraz z wiekiem. Jak odzyskać bujną czuprynę?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:51
- Nowe włosy "sadzi" się na głowie, jak tulipany w październiku. I czeka do wiosny, by urosły. Powoli, w swoim tempie - tłumaczył istotę i przebieg operacji przeszczepów włosów w Czwórce światowej sławy autorytet w tej dziedzinie, dr Grzegorz Turowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń