Las na stadionie. Jak blisko końca lasów jesteśmy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:11
 Stadion piłkarski w Klagenfurcie przekształci się w największą publiczną instalację artystyczną w Austrii - zamieni się w las. 
Audio
  • Las na stadionie - czego dotyczy projekt "For Forest"?(Pierwsze słyszę/Czwórka)
FOR FOREST - The Unending Attraction of Nature
"FOR FOREST - The Unending Attraction of Nature"Foto: mat.pras.

Inspiracji do projektu "FOR FOREST - The Unending Attraction of Nature" był rysunek "Nieskrępowane przyciąganie przyrody" autorstwa Maksa Peintnera. Na terenie stadionu zostanie zasadzonych około 300 drzew, niektóre o wadze nawet sześciu ton. Pora roku tego projektu nie jest przypadkowa, wtedy liście zmieniają kolory na jesienne, dzięki temu las będzie żyć własnym życiem. 

Z jednej strony jest to projekt artystyczny, z drugiej ma uświadomić ludziom problem wylesienia na świecie - mówi Daniel Russegger, jeden z organizatorów wystawy "For Forest". - Porusza naszą relację z naturą, nad którą jako ludzkość powinniśmy się zastanowić - dodaje. 

Zgodnie z założeniami projektu, po tym lesie nie będzie można spacerować, a jedynie oglądać go z trybun stadionu, jak jakiś eksponat w muzeum. Wystawa ma być ostrzeżeniem i przestrogą. Być może pewnego dnia będziemy podziwiać pozostałości przyrody w specjalnie wyznaczonych miejscach, tak, jak ma to już miejsce w przypadku zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Co się stanie z projektem Klausa Littmana, gdy zakończy się jego czas na stadionie? Czy jeszcze dziś możemy uratować lasy? O tym w materiale Justyny Tylczyńskiej. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał:  Justyna Tylczyńska

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 8.43

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Stachowicz. Jak uchronić  świat przed sobą?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:27
Dr Izabela Stachowicz mieszka i pracuje w Wenezueli, ale właśnie powróciła do Polski, by pokazywać, jak ogromnych zniszczeń dokonuje się na tamtejszej, i nie tylko, przyrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego boją się komary? DEET, lawenda i pomidory

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:10
Nieznośne bzyczenie, swędzące ukąszenia to znają wszyscy Ci, którym komary popsuły niejeden wakacyjny wieczór. Jak temu zapobiec? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
rozwiń zwiń