Czy studenci wrócą na uczelnie?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 09:00
Czy nowy rok akademicki rozpocznie się online? Czy studenci w październiku wrócą do sal wykładowych? Większość uczelni opracowała już wstępny plan na październik. 
Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów.
Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów. Foto: shutterstock.com/ Monkey Business Images

koronawirus pandemia kwarantanna mężczyzna depresja 1200.jpg
Czy grozi nam kolejny lockdown? Jeśli tak, to regionalny

Pytanie, jak będzie wyglądał nowy rok akademicki, wciąż pozostaje pytaniem otwartym, choć większość uczelni przygotowuje już plan działania. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju i decyzji rządu. 


Posłuchaj
04:30 czwórka pierwsze słyszę 11.08.2020 studenci.mp3 Jak będzie wyglądał nowy rok akademicki na uczelniach wyższych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Poznań 

Wstępnie zaplanowano, że zajęcia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczną się w tym roku później, bo dopiero 15 października. 

- Spowodowane jest to koniecznością wydłużenia tegorocznej rekrutacji, z powodu późnego ogłoszenia wyników matury oraz z powodu przedłużenia roku akademickiego, który jest wciąż w trakcje zakończenia - mówi rzecznik prasowy uczelni, Małgorzata Rybczyńska. - Rok akademicki zostanie zainaugurowany 1 października w Auli UAM, ale z ograniczoną liczbą gości, z udziałem członków senatu. Wydarzenie będzie transmitowane przez Studio Filmowe UAM - dodaje. 

Poznań przygotowuje się też na pierwszy semestr zajęć. Zaplanowano, że wykłady w semestrze zimowym będą odbywać się w trybie zdalny. - Pozostałe zajęcia będą podzielone na te, które mogą odbywać się w trybie zdalnym i te, które muszą odbyć się w salach dydaktycznych i laboratoriach, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Podziału dokonają dziekani wydziałów, którzy poinformują o szczegółach do połowy września - podkreśla przedstawicielka uczelni. 

Kraków

Wytyczne dotyczące nowego roku akademickiego ma też Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Tu zajęcia rozpoczną się 1 października z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni zaznacza, że 1 i 2 października uczelnia będzie szczególnie dbać o to, by ograniczyć liczne skupiska studentów. - W związku z tym, przez te dwa pierwsze dni, studenci pierwszego roku będą mieć zajęcia wyłącznie zdalnie - podkreśla. - Centralna inauguracja roku akademickiego przewidziana jest u nas na 5 października. Dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie powiedzieć, w jakiej ona będzie formie. Nie wykluczamy, że będzie ona bardzo ograniczona, bez gości z zagranicy, bez gości z przemysłu, z kraju. Ograniczymy się wyłącznie do kadry naukowej uczelni - dodaje. 

Kraków również stawia na hybrydowe zajęcia. - Jeśli chodzi o same wykłady, to studenci będą mogli uczestniczyć w nich w murach uczelni. Równocześnie wyposażamy naszych pracowników kadry akademickiej w kamerki, po to by w czasie rzeczywistym mogli prowadzić streaming - wyjaśnia przedstawicielka AGH. - Ograniczona będzie również liczba osób na zajęciach laboratoryjnych i praktycznych. Jeśli chodzi o studentów na studiach pierwszego stopnia, to maksymalna liczba osób na takich zajęciach wyniesie 12 osób, a na studiach drugiego stopnia 10 osób. 

Władze uczelni rekomendują też wszystkim wydziałom "blokowanie zajęć". - Chodzi o to, żeby te zajęcia w budynkach uczelni organizować w większych blokach godzinowych. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie tworzenia się grup przed zajęciami i po zajęciach - wyjaśnia rzecznik.  - W praktyce oznacza to zajęcia półdniowe, jednodniowe dla jednej grupy studentów - dodaje. 

Słuchaj także:

Lublin

Wiele wskazuje na to, że zajęcia na Politechnice Lubelskiej będą również miały charakter hybrydowy, co potwierdza rzecznik uczelni Iwona Czajkowska-Deneka. - Część zajęć, jak wykłady, ćwiczenia, odbywać się będzie online, natomiast część - wymagająca bezpośredniego udziału studentów i pracowników - będzie prowadzona w formie stacjonarnej. Obecnie kierownicy jednostek przygotowują wykazy zajęć, które mogą odbywać się w trybie zdalnym i stacjonarnym. 

Ostateczne decyzje dotyczące organizacji roku akademickiego będą zależały od decyzji rządu i sytuacji epidemicznej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Zbliżają się upały. Nie zostawiaj psiaka w samochodzie!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 20:21
Zaczęły się upały i zaczęło się zamykanie dzieci i zwierząt w rozprażonych upałem samochodach. Co robić, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dziesiąty student bez pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 09:31
Studenci nie czekają z pracą do otrzymania dyplomu magistra. Aktywności zawodowe z nauką łączy niemal 80 procent z nich. Niestety pandemia pokrzyżowała plany wielu żaków. 
rozwiń zwiń