Zbliża się sezon grypowy. Polacy szczepią się przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 09:50
Polacy ruszyli do przychodni, by zaszczepić się przeciwko grypie. Popyt jest tak duży, że chwilowo na rynku zabrakło szczepionek - wynika z danych farmaceutów i Ministerstwa Zdrowia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zivica Kerkez

Wygląda na to, że w obliczu pandemii, Polacy przekonali się do szczepień przeciwko grypie.

- Rzeczywiście zaobserwowaliśmy duży wzrost zainteresowania szczepieniami - mówi dr Alicja Sapała - Smoczyńska, pediatra z Medicover Polska - W poprzednich latach, w sezonie grypowym ilość osób zaszczepionych wynosiła 2 - 3 procent społeczeństwa. W tym sezonie spodziewamy się znacznego wzrostu, o ile wystarczy szczepionek.

Gdzie po szczepionkę

Braki widać już teraz. Ministerstwo Zdrowia donosi, że do Polski dotarło 400 tys szt. szczepionek, to aż o 1/3 mniej niż łącznie w ubiegłym sezonie. Ministerstwo zapewnia jednak, że choć teraz w wielu miejscach szczepionki nie otrzymamy, nie ma powodu do niepokoju. Większość pakietów dopiero zostanie dostarczona.


Posłuchaj
03:38 _PR4_AAC 2020_09_17-07-17-06.mp3 O szczepieniach na grypę rozmawiamy z pediatrą z Medicover Polska dr Alicją Sapałą – Smoczyńską

 

- Ilość szczepionek jest na razie reglamentowana. Przychodnie zarówno prywatne, jak i państwowe nie dostały jeszcze swojej puli. Najprawdopodobniej będą dostępne w przyszłym tygodniu i dopiero wtedy rozpoczniemy masową akcję szczepień - mówi gość audycji.

Szczepionki pojawiają się natomiast w aptekach. Można kupić je na własną rękę i udać się do przychodni. W wielu miejscach podmioty medyczne pozwalają na szczepienia swoimi szczepionkami, warunkiem jest jednak ich prawidłowe przechowywanie. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze szczepionek refundowanych w przychodniach musimy jeszcze chwilę poczekać.

Nie tylko grypa

Jak przekonuje pediatra zaszczepić się na grypę zdecydowania warto - Czy jest to sezon kowidowy, czy nie - szczepionki niosą za sobą dużo dobrego. Pamiętajmy, ze szczepienia na grypę chronią przed powikłaniami grypowymi, również tymi ciężkimi, powodującymi trwałe uszczerbki na zdrowiu lub długotrwałe hospitalizacje. Tutaj głównie mówimy o zapaleniach płuc, zapaleniach ucha, a także zapaleniach opon mózgowo - rdzeniowych - tłumaczy.

Myśląc więc o szczepieniach na grypę myślmy nie tylko o grypie, ale również o tym co może ona przynieść - szczególnie osłabionym organizmom. Pamiętajmy, że ten sezon jest inny niż dotychczasowe i dopiero się go uczymy. Będziemy mogli go ocenić dopiero po jego zakończeniu. 

Posłuchaj także:

- Myślę, że to takie mocne zainteresowanie szczepionkami na grypę i chęć zaszczepienia się jest spowodowana tym, że objawy w pierwszym rzucie są podobne do objawów jakie możemy dodać do zakażenia COVID -19 – dodaje gość Czwórki. - Im mniej osób choruje na grypę, tym mniej trafi do szpitali z podejrzeniem koronowirusa.

Już teraz powinniśmy się zainteresować szczepionkami. Szczególnie powinni zadbać o to rodzice, ponieważ dzieciom, które do tej pory nie były szczepione, należy podać dwie dawki w miesięcznym odstępie. W pozostałych przypadkach szczepionka ma największą skuteczność, kiedy jest wykonana na przełomie października i listopada.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Goście: dr Alicja Sapała - Smoczyńska (pediatra z Medicover Polska)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 7.15

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o szczepienia. Przed czym nas chronią?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 16:46
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego organizuje konferencję promującą szczepienia jako niezawodny sposób walki z chorobami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń