Jak pandemia nas zmienia? "Coraz więcej technologii w naszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:30
Pandemia zmieniła nasze zwyczaje korzystania z nowych technologii - wynika z badań Deloitte. Okazuje się, że na tle innych krajów europejskich polscy konsumenci to prawdziwi miłośnicy nowinek technologicznych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

ekologia smog1200.jpg
Ekologia w mieście - chodnik, który wdycha smog

W trakcie pandemii spędzamy więcej czasu przed ekranem smartfona - do takiego zachowania przyznaje się ponad połowa Polaków. Smartfony pomagają nam "zachować kontakt z rodziną i przyjaciółmi oraz jednocześnie zmniejszyć poczucie izolacji". Ale nie tylko, bo media elektroniczne wykorzystujemy niemal w każdej dziedzinie życia. -  Chodzi przede wszystkim o transakcje bankowe i zakupy przez internet - wymieniał Sławomir Lubak, partner Deloitte odpowiedzialny za rynek technologii i telekomunikacji. Zrobiliśmy też "fast forward", czyli szybki krok naprzód, jeśli chodzi o telemedycynę. - Tu postępy są ogromne, bo dziś blisko 30 proc. Polaków przyznaje, że miało kontakt z lekarzem online bądź przez telefon - wyliczał ekspert. 

shutterstock  lev radin grinch 1200.jpg
Grinch boty - zmory współczesnego e-handlu

Posłuchaj
03:56 _PR4_AAC 2020_12_17-06-12-02.mp3 Nawyki technologiczne Polaków w dobie pandemii - co się zmieniło? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Pod kątem korzystania z nowinek technologicznych w niektórych dziedzinach wyprzedzamy m.in. Brytyjczyków. - Jesteśmy na podobnym poziomie, jeśli chodzi o wykorzystanie smartfonów i laptopów, ale smartwatchy używamy więcej niż mieszkańcy Wysp - wyliczał ekspert. Pandemia sprawiła, że Polacy coraz częściej sięgają po narzędzia służące do monitorowania swojej aktywności fizycznej, zaczęliśmy korzystać częściej także z innych urządzeń. - Czyli m.in. smart TV, ale także głośników bezprzewodowych z funkcją wideo - wyliczał gość Czwórki.

laboratorium badania 1200.jpg
Jak zmieniła nas pandemia? "Zaczynamy wierzyć w naukę"

Czytaj także:

Z niektórych przyzwyczajeń - zdaniem eksperta - zrezygnujemy po pandemii, ale część z nich zostanie z nami na dłużej. Jak tłumaczył Sławomir Lubak, będą to m.in. transakcje bankowe, które przeprowadzamy przez internet - Powrócimy jednak do "starych" nawyków jeśli chodzi o wizyty u lekarza, a także w innych dziedzinach, w których kontakt z drugim człowiekiem będzie uznawany za niezbędny - mówił gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus w Polsce - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.12.2020

Godz. emisji: 06.15

kd


Czytaj także

#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:22
Seniorzy to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych w czasie pandemii. Dlatego w całym kraju powstają inicjatywy na rzecz osób starszych. Niektóre wciąż poszukują wolontariuszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:38
Jeden z wrocławskich naukowców przeprowadził eksperyment na sobie: przez trzy godziny bez przerwy siedział przy biurku w szczelnie założonej maseczce. A potem sprawdził, jak - i czy w ogóle - zmieniła się kondycja jego organizmu. 
rozwiń zwiń