Prostota i czerpanie z natury sposobem na pandemiczną otyłość

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:41
Badania pokazują, że nie jest dobrze: home office i zdalna szkoła sprawiły, że pogorszyły się nasze nawyki żywieniowe. Otyłość, sięganie po niezdrowe przekąski, wysokoprzetworzone produkty dołączyły do problemów naszego społeczeństwa. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Flotsam

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Ponad rok pracy zdalnej odbił się fatalnie na nawykach żywieniowych Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez Dailyfruits. Okazuje się, że 44 procent Polaków przytyło w czasie pandemii, a 29 procent z nas zadeklarowało pogorszenie swojej diety. 

Posłuchaj
10:29 czwórka pierwsze słyszę 10,05.2021.mp3 Jak pandemia wpłynęła na nawyki żywieniowe Polaków? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Już przed pandemią około 40 procent pracowników miało nieprawidłową masę ciała. Miało to miejsce przy zachowaniu rutyny dnia codziennego - mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, Kierownik Działu Dietetycznego Dailyfruits. - Dziś brak ruchu, brak planowanych treningów, siedzenie w domu sprawiły, że z siedzącego trybu życia przeszliśmy w "leżący" tryb życia. Nie wychodzimy z domu, nie ma drogi do pracy i z pracy, nie ma spacerów po biurze. Straciliśmy wszelkie możliwości wydatkowania energii. Za to zyskaliśmy 24-godzinny dostęp do lodówki. Jeśli ktoś się sam nie zmobilizował, to w takim trybie trwał przez kilkanaście miesięcy - dodaje. 

Posłuchaj także:

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że do tych niełatwych warunków doszedł stres związany z pandemią, izolacją. - Często przez chęć redukcji napięcia sięgamy po przekąski, podjadamy słone i słodkie przysmaki - przypomina. - Te wszystkie czynniki wpływają na to, że zwiększamy swoją masę ciała.

otyłość 1200 free
Pandemia otyłości? Polacy mogli przytyć nawet 76 mln kg!

Pandemiczne trendy kulinarne

Warto zauważyć też pozytywy. Już pierwszy lockdown przyniósł modę na pieczenie domowych chlebów, chlebków bananowych i zdrowe żywienie. Niestety nie dotknęła ona wszystkich. 

- Widzimy ten realny trend, bo również w naszym badaniu okazało się, że około 50 procent osób przygotowywało więcej rzeczy w domu, częściej gotowały same - mówi specjalistka. - 20 procent osób schudło. Rekordziści deklarowali spadek masy ciała o około 20 kg. Ale my patrzymy w naszym badaniu też na osoby, które miały trudność z mobilizowaniem się do tworzenia warunków w celu poprawy nawyków żywieniowych - dodaje. 

Spadek nastroju, depresyjne nastroje związane z pandemią, spadek produktywności, stresująca sytuacja pracy zdalnej - te czynniki sprawiły, że trudno było się mobilizować. 

To, co mamy w domu, pod ręką, determinuje to, co zjadamy Magdalena Kartasińska

Produkty wysokoprzetworzone

Jest żywność, która sprawia nam przyjemność. Magdalena Kartasińska przypomina o sytuacjach z naszej przeszłości, o przyjemności zjadania słodkich batoników, słonych przekąsek czy jedzenia z fast foodu. - Pamiętamy to i staramy się wracać do przyjemnych chwil - wyjaśnia. - Chcą przywołać te pozytywne odczucia, sięgamy po właśnie takie jedzenie, często żywność wysokoprzetworzoną - dodaje. 

Posłuchaj także:

Zjawisko rosnącej otyłości Polaków zauważają też sami pracodawcy. Niektórzy z nich decydują się na organizację szkoleń czy webinarów z dietetykami dla pracowników, inni zaopatrują pracowników w zdrowe paczki żywnościowe. - Pierwszy krok do sukcesu to zrozumienie, że zdrowa dieta to nie tylko sałata i marchew na surowo bez niczego - podkreśla dietetyczka. 

Klucz do sukcesu

Gość Czwórki podkreśla, że duża ilość świeżych owoców i warzyw może być fajnym dodatkiem do naszych dań, bez elementu cierpienia, u osoby, która realizuje taką dietę. - To może być pizza na pełnoziarnistym spodzie albo na spodzie z kalafiora - proponuje. - Przyprawienie domowej kuchni może też sprawić, że nie będziemy sięgać po niezdrowe przekąski. Czosnek,  imbir, sos sojowy do dużej ilości warzyw, nawet mrożonych, daje nam w domu doskonałego "chińczyka". Zamiast frytek pieczone warzywa. Zamiast słodyczy owoce, kakao, gorzka czekolada, proste wypieki - wymienia. - Może być smacznie, zdrowo i sycąco. 

Z pewnością praca zdalna "dała nam w kość". Zdaniem Czwórkowego gościa, na szczęście wiosna i lato sprzyjają zdrowej diecie. W tym czasie warto sięgać po produkty ze straganów warzywno-owocowych, a zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, na której skład nie mamy wpływu. - Inspirację na szybkie, zdrowe przekąski, błyskawiczne obiady znajdziemy też w licznych programach kulinarnych - podpowiada. - Postawmy na naturalność i czerpanie smaku z natury - dodaje. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Kartasińska (dietetyk kliniczny, Kierownik Działu Dietetycznego Dailyfruits)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykański konkurs wpłynie na popularność maseczek?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 09:35
Wynalezienie nowych, skutecznych i wygodnych masek to zadanie konkursowe Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Głównym jego celem jest przekonanie obywateli do noszenia tego zabezpieczenia. 
rozwiń zwiń