Amerykański konkurs wpłynie na popularność maseczek?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 09:35
Wynalezienie nowych, skutecznych i wygodnych masek to zadanie konkursowe Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Głównym jego celem jest przekonanie obywateli do noszenia tego zabezpieczenia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Dziurek

szpital pandemia młodzi lekarze shutter 1200 Halfpoint.jpg
Studenci ruszyli do walki z koronawirusem. Pomogą w szpitalach

W konkursie łączna pula nagród to pół miliona dolarów. Do 21 kwietnia uczestnicy mogą zgłaszać swoje pomysły na innowacyjne maski. Jednak przede wszystkim chodzi o to, by przekonać Amerykanów do noszenia maseczek. To priorytet tamtejszego rządu.


Posłuchaj
03:51 czwórka pierwsze słyszę 12.04.2021 maski.mp3 Amerykański konkurs na nowe maski - jaki jest jego cel? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Amerykanie wciąż niechętnie zakładają maseczki. Władze USA liczą, że ta forma ochrony, gdy będzie wygodniejsza, to będzie bardziej popularna. Dzięki temu będzie lepsza ochrona przed pandemią, a społeczeństwo USA będzie lepiej przygotowane do ewentualnych przyszłych sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem publicznym. 

W praktyce konkursowe projekty maja odpowiedzieć m.in. na taki problem jak trudności w oddychaniu, przy zachowaniu ochrony przed koronawirusem. 

Amerykanom brakuje konsekwencji w stosowaniu maseczek. - 2/3 czasem 3/4 ankietowanych wskazuje, że maseczki mają pozytywny wpływ na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówi Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Jednak, gdy ankietowani przechodzą już do bardziej szczegółowych pytać np. czy stosują maseczkę, gdy spotykam się w większej grupie, nie z domownikami, to większość odpowiada, że nie. Jest też grupa 1/4, 1/5 ankietowanych, która jest przeciwna korzystaniu z maseczek w ogóle - dodaje. 

Jako powody nienoszenia maseczek wiele osób podaje: trudności z oddychaniem, zaparowane okulary. - To ma szerszy kontekst - zauważa ekspert. - Chodzi o niechęć do władzy, nawet nie do konkretnej, ale do ingerencji władz w styl życia - podkreśla i zauważa pozytywy w ogłoszeniu konkursu, choć wątpi, że coś to zmieni. - Jakiegoś zwycięzcę na pewno uda się wyłonić. Wzór maski zostanie opracowany. Czy liczba użytkowników masek wzrośnie - pozostaje pytaniem otwartym - dodaje. 

Jury amerykańskiego konkursu będzie brało pod uwagę skuteczność masek, opór przepływu powietrza, dopasowanie i oraz inne metody w zależności od modelu. W drugiej fazie konkursu - konkursowicze zaprezentują prototypy nowych osłon. 

Czytaj także:

Mateusz Piotrowski podkreśla, że Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej musi wykazać się inicjatywą, że coś robi.

To nie wina władz, że nie jest w stanie dotrzeć do tych, którzy nigdy nie zostaną przekonani Mateusz Piotrowski

W Stanach Zjednoczonych Ameryki nie ma w ogóle obowiązku noszenia masek, nakazów na poziomie federalnym. - Władza federalna nie może takiego nakazu wydać - wyjaśnia ekspert. - Zastanawiano się czy Joe Biden może wydać taki przepis, jednak okazuje się, że byłby to spór konstytucyjny między uprawnieniami władzy federalnej, a władz stanowych - dodaje. 

Obserwując poszczególne stany można zauważyć różnice w obostrzeniach. Tam gdzie władzę sprawują demokraci widzimy zalecenia proponowane przez Joe Bidena, w stanach republikańskich władze skłaniają się do znoszenia obostrzeń i uwalniania gospodarki. 

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 6.12

pj

Czytaj także

Czy maseczki zostaną z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:20
- Maseczka chroni nas przed wieloma chorobami. Nie tylko przed koronawirusem, ale też innymi bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową - mówi dr Agnieszka Motyl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny rok od wybuchu pandemii. W Wuhanie kluby ruszyły

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:19
W sieci pojawiają się zdjęcia mieszkańców Wuhanu, miasta w którym wybuchła pandemia koronawirusa, bawiących się w klubach i barach. Czy Chińczycy są już bezpieczni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża restauracyjna w opałach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:30
Mimo apeli Polacy rzadko zamawiają jedzenie z restauracji. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GfK, co dziesiąta restauracja upadła, a co czwarta zawiesiła działalność. Pomimo że Polacy zamawiają jedzenie częściej niż przed pandemią, jest to jednak za mało, żeby ocalić branżę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania i Wielka Brytania w pandemii. Co się zmieni na święta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:37
Świat przygotowuje się do świąt wielkanocnych - kolejnych w czasie pandemii. Czy w Hiszpanii bądź Wielkiej Brytanii spędzimy je z dala od bliskich?
rozwiń zwiń