"11 najpiękniejszych minut w życiu Jeffa Bezosa". Czy okażą się dla ludzkości skokiem w erę kosmicznej turystyki?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:25
20 lipca prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com, najbogatszy człowiek świata, poleci w kosmos. Jego podróż będzie pierwszym załogowym, turystycznym lotem kapsuły New Shepard. Eksperci już uznali to wydarzenie za historyczny początek ery turystyki kosmicznej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
shutt rakieta 1200.jpg
Polscy studenci podbijają kosmos. Tym razem rakietą hybrydową


- Jeff Bezos, twórca platformy Amazon tym przedsięwzięciem podbił stawkę, jego deklaracja lotu jest ewidentnie takim rzuceniem rękawicy w stronę Elona Muska - mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego. 


Posłuchaj
03:57 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2021.mp3 Czy 20 lipca zapisze się w historii astronautyki jako początek turystyki kosmicznej? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Jeff Bezos na pokład rakiety wejdzie razem z bratem oraz osobą, która  bilet na kosmiczną wyprawę wylicytowała w miniony weekend za 28 milionów dolarów. - Uczestnicy lotu wsiądą do specjalnie przygotowanej kapsuły turystycznej, stworzonej dla turystów kosmicznych - opowiada ekspert. - Blue Origin New Shepard jest to kapsuła, która nie wymaga pilotażu, jest całkowicie zautomatyzowana. Firma chwali się, że ma największe okna panoramiczne w całym sektorze kosmicznym, kapsuła wyposażona jest w specjalne fotele, leżanki - dodaje. 

Czytaj także:

Gdy pasażerowie lotu wejdą na pokład i wszystko będzie gotowe, wtedy nastąpi zapłon. - Rakieta z niezbyt dużym przeciążeniem, około 3 g - czyli takim dla cywila całkiem znośnym, ale jednak robiącym wrażenie - podniesie się w przestrzeń. Kapsuła nie wyleci na dużą wysokość, bo około 100 km, czyli jest to jeszcze daleko od lotów orbitalnych - ocenia rozmówca Mateusza Kulika. 

mars kolonizacja astronauta Shutterstock 1200.jpg
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?

Osiągnięcie wysokości 100 km od Ziemi nie oznaczać będzie końca podróży. - Po wejściu na tę wysokość kapsuła wzniesie się wyżej, tam przez około 3 minuty odbędzie się lot swobodny, podczas którego można będzie podziwiać widoki i trochę pofruwać - wyjaśnia dr Piotr Kaczmarek-Kurczak. - Następnie New Shepard wleci w atmosferę, otworzą się spadochrony, które miękko osadzą kapsułę na Ziemi. Stamtąd pasażerowie wysiądą już jako zdobywcy kosmosu - dodaje. 

Planuje się, że turyści łącznie w przestrzeni kosmicznej spędzą około 11 minut. Mają to być najpiękniejsze minuty w życiu Jeffa Bezosa, który w swoich mediach społecznościowych napisał: "Odkąd skończyłem 5 lat, marzyłem o podróży w kosmos". 

W swoich planach biznesmen skupia się głównie na sektorze turystycznym. Liczy na to, że turystyka kosmiczna sfinansuje kolejny krok jego działań. - Po New Shepard kolejną rakietą będzie New Glen, która ma wynosić kosmicznych turystów do hoteli kosmicznych - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Ta wizja stanie się znacznie bardziej realistyczna - dodaje. 

Sprawdź także:

- 20 lipca będzie ważną datą w historii - mówi znawca kosmosu. - Myślę, że za 2-3 lata będziemy świętować otwarcie hotelu kosmicznego czy regularnych operacji na orbicie, np. w postaci tygodniowego pobytu tam, ale to 20 lipca będzie początkiem tej drogi - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 06.15

pj

Czytaj także

Co zostawiliśmy na Księżycu? Nowa baza danych o podboju Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:35
Minęło już ponad 50 lat, odkąd Neil Armstrong postawił stopę na powierzchni Księżyca. Nie był on jedynym człowiekiem, który tego doświadczył. Ile razy organizowano księżycowe misje, co pozostawiliśmy na Srebrnym Globie? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wszystkich załogowych lotów na jedynego naturalnego satelitę Ziemi znajdziemy w nowej bazie danych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze słoneczne. "Są groźne, ale nie dla człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 11:18
Miliony ton rozgrzanego gazu oderwały się niedawno od powierzchni Słońca i poleciały w kierunku Ziemi. - Słońce jest życiodajną planetą, ale musimy być przygotowani na to, że potrafi płatać nam figle - mówiła dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia dla klimatu. Jedz to, co dobre dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 10:49
Ocieplenie klimatu już daje nam się we znaki. Niemal w każdej dziedzinie naszego życia możemy działać, by coś zmienić. Jest nią i kuchnia - jedząc lokalnie, przestrzegając zasad zero waste, możemy ograniczać ślad węglowy, zasoby Ziemi i dbać o planetę. 
rozwiń zwiń