Rynek kolekcjonerski w 2021 roku. Jak się zmieniał?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 13:03
W ubiegłym roku rynek kolekcjonerski odnotował olbrzymi wzrost. Według najnowszego Raportu Kolekcjonerskiego OneBid obrót malarstwem wzrósł aż o 89 procent w porównaniu do roku 2020. Inne rynki również odnotowały dynamiczny wzrost. Więcej niż połowa sprzedanego w 2021 r. malarstwa wylicytowano, biorąc udział w aukcji online. 
Ponad połowa sprzedanego w 2021r. malarstwa wylicytowano biorąc udział w aukcji online.
Ponad połowa sprzedanego w 2021r. malarstwa wylicytowano biorąc udział w aukcji online.Foto: shutterstock/ART STOCK CREATIVE

- Wszędzie, gdzie się pojawia niepewność na rynku i inflacja, inwestorzy zaczynają lokować nadwyżki finansowe w różne alternatywne aktywa - mówi Weronika Kosmala, analityk rynku aukcyjnego. - Najczęściej mówi się o złocie, niemniej widzimy, że wzrost został zanotowany w zasadzie na każdym z rynków kolekcjonerskich.

Jak mówi specjalistka, w 2021 roku powodzeniem cieszyły się dzieła sztuki, numizmatyka, książki antykwaryczne, a także militaria. - Widzimy trend zwyżkowy na tych rynkach i pojawia się wiele aukcji. Inwestując jednak na przykład w dzieła sztuki, nie należy liczyć na szybki zysk - tłumaczy. - Jest to stabilna lokata, jednak nastawienie, że dzieła mogą szybko nabrać na wartości, może być zgubne. Taka spekulacja na krótkoterminowym trendzie może się powieść, bo tego typu rzeczy na rynku sztuki też występują. Natomiast nie jest to codzienność i podstawa inwestowania w sztukę i kolekcjonowania.

Ekspertka zwraca uwagę, że decydując się na inwestycję w rynek sztuki, powinniśmy spojrzeć na temat szerzej niż tylko przez pryzmat zainwestowanego kapitału. - Warto pomyśleć o sztuce szerzej, bo zbieranie sztuki może nas rozwinąć na wielu różnych polach. Pomoże wyrobić sobie smak, zdobyć wiedzę i zbudować kolekcję - tłumaczy. - To jest cała szeroka dziedzina, a nie tylko lokowanie środków finansowych.

Przystępując do transakcji, należy się do tego solidnie przygotować. Należy zdobyć dobre rozeznanie, wiedzę na temat rynku i dzieł. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych i profesjonalnych doradców. - Miejmy świadomość, że jeśli przepłacimy w wyniku jakiejś niesamowicie gorączkowej licytacji, kupimy bez właściwego rozeznania i doradztwa, a oczekujemy, że sprzedamy w perspektywie kilku lat, to może się tak nie stać - wyjaśnia gość Czwórki. - Tak się może zdarzyć, gdy chcemy szybko zainwestować, pospekulować i nabierzemy się na niewłaściwą ofertę. Warto więc przystępować do licytacji w sprawdzonych domach aukcyjnych, gdzie tego typu rekomendacje nie padają.

Zobacz także:

Miniony rok to również rozwój rynku tokenów NFT. Za nami również pierwsze aukcje w Polsce. Ten oryginalny, niepowtarzalny rejestr cyfrowy jest przypisany do konkretnego dzieła, które możemy wyświetlić na komputerze. Token wiąże dzieło z autorem i jego ewentualnym właścicielem. Nabyte prawo własności przypisane do konkretnego cyfrowego obiektu pozwala nam nim handlować.

Istnieje również możliwość powiązania tokena z dziełem istniejącym i jego cyfrową wersją. To wydaje się kosmiczne, na tle tak tradycyjnego rynku, jakim jest rynek sztuki - mówi Weronika Kosmala. - Jednak jeśli największe domy aukcyjne zaczęły już działalność na rynku NFT, to oznacza, że jest to trend, który czeka nas nieuchronnie.

Na jakie dziedziny zwracać uwagę przy inwestycjach? Według specjalistki dobrze decydować się na te obszary, które nam się podobają i nas interesują. - Zakładając na początku niższy budżet, możemy wybrać zarówno dzieło młodej sztuki, ale też grafikę czy świetny plakat z okresu Polskiej Szkoły Plakatu - wylicza. - Możemy też wejść w rynek numizmatyczny czy kolekcjonować książki lub wejść w rynek militariów. Jest dużo rzeczy, które są w niższych przedziałach cenowych i możemy się nimi zainteresować. Warto jednak połączyć pasję z inwestowaniem.


Posłuchaj
15:22 Czwórka/Pierwsze Słyszę - dzieła sztuki 05.01.2022.mp3 Weronika Kosmala, analityk rynku aukcyjnego, opowiada o rynku kolekcjonerskim (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Kosmala (analityk rynku aukcyjnego)

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 08.14

aw


Czytaj także

Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:30
Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Którzy artyści cieszą się obecnie największą popularnością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klocki jako inwestycja? Jak działają alternatywne instrumenty inwestycyjne?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 20:10
Klocki mogą się zamienić w doskonałą inwestycję na lata i można na nich całkiem dobrze zarobić. Tak twierdzą rosyjscy ekonomiści, którzy wykazali, że mogą one zapewnić wysoką stopę zwrotu inwestycji. Sprawdzamy jak zarobić na klockach.
rozwiń zwiń