"Kubuś Puchatek" dobrem powszechnym. Wygasły prawa autorskie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:37
Kubuś Puchatek i spółka trafili do amerykańskiej domeny publicznej, a to dlatego, że wygasły do niego prawa autorskie. Tym samym Puchatek stał się dobrem publicznym i od początku 2022 roku może być przetwarzany i remiksowany bez specjalnego pozwolenia czy opłat.
Kubuś Puchatek - z początkiem roku wygasły prawa autorskie i Kubuś trafił do amerykańskiej domeny publicznej.
"Kubuś Puchatek" - z początkiem roku wygasły prawa autorskie i Kubuś trafił do amerykańskiej domeny publicznej.Foto: shutterstock/Visanu Pongsuansri.

Z początkiem roku zmienił się status Kubusia Puchatka. Przestały obowiązywać krępujące jego swobodę prawa autorskie i oto wyzwolonego, najsłynniejszego wielbiciela miodku każdy może wykreować na nowo. - Jego wizerunek trafił właśnie do domeny publicznej, co oznacza, że gdyby ktoś chciał napisać kolejną część przygód Kubusia Puchatka, nagrać o nim film, piosenkę czy zrobić animację, może to zrobić bez obawy, że zostanie przez kogokolwiek pozwany - mówi Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - Wraz z Kubusiem można przetwarzać wizerunki pozostałych bohaterów Stumilowego Lasu.

Należy jednak pamiętać, że właścicielem praw autorskich do wizerunku Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, który znamy z bajek, dalej pozostaje Disney. Co oznacza, że wersji słynnego studia filmowego remiksować nam nie wolno. Jednak wygląd najsłynniejszego misia i jego kompanów możemy od nowa wykreować i dzielić się nim z innymi. 

Kubuś Puchatek dołączył do grona innych dzieł znajdujących się w amerykańskiej domenie publicznej. - Kubuś zajął miejsce w historii jak inne wcześniejsze opowieści. Takie jak bajki braci Grimm, powieści Ernesta Hemingwaya czy Agathy Christie, które w tym momencie także trafiły do domeny publicznej - mówi rozmówca Mateusza Kulika. - Może nie będzie to aż tak popularny temat, ale jestem przekonany, że już niedługo możemy się spodziewać jakiegoś dzieła poświęconego Kubusiowi Puchatkowi. Być może pojawią się jakieś alternatywne historie jego przygód. Kreatywność ludzi nie zna granic i nie wiadomo, jak bardzo mogą się posunąć w swojej twórczości.


Źr. Youtube/Czas na kubusiową piosenkę! "Kołysanka Puchatka" - Tygrys i przyjaciele/Disney Junior Polska


Posłuchaj
03:56 Czwórka/Pierwsze słyszę - Kubuś Puchatek 12.01.2022.mp3 "Kubuś Puchatek" w amerykańskiej domenie publicznej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 07.15

aw

 

Czytaj także

Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:45
- Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Była jego pierwszym dzieckiem, prawdziwym spełnieniem marzeń - opowiada Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej - Instytytu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 05:40
Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
rozwiń zwiń