Tatuaże u zawodników? Nie w chińskiej reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:40
Chiny zakazują nowych tatuaży u piłkarzy. Obecne trzeba zakryć, a najlepiej usunąć - tak postanowiło chińskie ministerstwo sportu.
Tatuaże w chińskiej reprezentacji są zakazane.
Tatuaże w chińskiej reprezentacji są zakazane.Foto: shutterstock/Mix and Match Studio

Zgodnie z rozporządzeniem przedstawicieli chińskiego ministerstwa sportu, w piłkarskiej reprezentacji tego kraju nie ma miejsca na tatuaże. Piłkarze, którzy już je posiadają, mają je usunąć lub zakrywać. Z kolei trenerzy nie mogą powoływać nowych wytatuowanych zawodników do kadry. Podjęta przez sportowych działaczy decyzja wynika z próby ograniczenia mody, którą chińskie władze uważają za wulgarną. Wpisują się w nią między innymi tatuaże, ale zakaz ich posiadania nie jest jedynym wprowadzonym ograniczeniem.

Zakazany styl zachodni

- To pokłosie tak naprawdę polityki, która ma na celu okiełznać młodzież i narzucić jej męskie, patriotyczne wartości - mówi Marcin Janik, redaktor portalu poinformowani.pl. - Warto wspomnieć także o innych decyzjach, które zapadły w Chinach. W mediach na przykład wprowadzono zakaz pokazywania mężczyzn, którzy noszą się zgodnie z mniej męskim trendem. Nie można także prezentować modeli, czy osób, które ubierają się wyzywająco, nonszalancko i w zachodnim stylu.

Jak mówi rozmówca Marty Zinkiewicz, również ostatnio została przyjęta tak zwana ideologia Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, która zostanie wdrożona w szkołach i na uczelniach wyższych. - Ma ona na celu ugruntowanie marksistowskich przekonań, wdrażanie konserwatywnych wartości oraz wprowadza szereg ograniczeń. Jednym z nich jest właśnie zakaz posiadania tatuaży w chińskiej reprezentacji - tłumaczy Marcin Janik. - Chińscy piłkarze mają nie tylko godnie reprezentować kraj podczas rozgrywek, ale stanowić również wzór do naśladowania dla obywateli Chin.

Zobacz także:


Chiny mistrzem świata?

Reprezentacja Chin jest oczkiem w głowie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Według gościa Czwórki Xi Jinping ma śmiały plan, który zakłada, że do 2050 roku Chińczycy zdobędą mistrzostwo świata. - Na razie nic na to nie wskazuje. W tym momencie nawet trudno wyobrazić sobie, że w najbliższych latach może być to najlepsza drużyna azjatycka, Korea Południowa czy Japonia są bowiem na dużo wyższym poziomie - tłumaczy Marcin Janik.

To nie pierwszy raz, kiedy chińskie władze próbują ingerować w kwestię posiadania tatuaży przez reprezentantów swojego kraju. Takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości. - Przykładem może być Puchar Azji w 2018 roku. Wtedy wytatuowanym piłkarzom nakazano zakryć tatuaże specjalnymi bandażami - opowiada redaktor portalu poinformowani.pl. - Obecnie zdjęcia drużyny, na których widać tatuaże, są retuszowane za pomocą programów komputerowych.

Na tym jednak nie koniec. W ramach wychowania w duchu patriotycznym zawodnicy będą musieli dodatkowo uczestniczyć w zajęciach z edukacji ideologicznej i politycznej.


Posłuchaj
02:51 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - tatuaże Chiny 12.01.2022.mp3 Marcin Janik, redaktor portalu poinformowani.pl, opowiada o ograniczeniach wprowadzonych w reprezentacji Chin (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 06.15

aw

 

Czytaj także

Linia kolejowa Chiny - USA. Wizjonerski pomysł z Azji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:55
Dysponujące najbardziej rozbudowanym systemem połączeń kolejowych i najszybszymi pociągami na świecie Chiny ogłosiły, że planują budowę linii kolejowej na trasie Chiny-Rosja-Kanada-USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Youtiao - śniadaniowy przysmak z Chin podbija internet

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:10
Youtiao to chiński przysmak, który oryginalnie jest jedzony na śniadanie w zestawie z kleikiem ryżowym lub maczany w mleku. Brzmi niezbyt ciekawie? Od czego wyobraźnia internautów? W sieci mnożą się różne warianty serwowania tego pysznego smakołyku.
rozwiń zwiń