"W Ukrainie" czy "na Ukrainie" - która forma jest poprawna?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:49
Jak powinno się mówić: wojna "w Ukrainie" czy "na Ukrainie"? Jadę "do Ukrainy", a może "na Ukrainę"? Skąd wzięła się różnica między tymi sformułowaniami i która wersja jest poprawna?
Pojedziemy na Ukrainę czy do Ukrainy? Której z tych form używać?
Pojedziemy "na Ukrainę" czy "do Ukrainy"? Której z tych form używać?Foto: Shutterstock.com

W mediach pojawiają się zarówno wyrażenia "w Ukrainie", jak i "na Ukrainie". Jak się okazuje - obie formy teoretycznie są dopuszczalne, poprawne i obie mają swoje korzenie w historii tego kraju. - Nie jest tak, że forma "w Ukrainie" pojawiła się nagle, dopiero teraz. Do XIX wieku była ona nawet częściej używana - podkreśliła dziennikarka Czwórki Marta Zinkiewicz. - Współczesne wydawnictwa poprawnościowe zalecają formę "na Ukrainie", ale trzeba wziąć poprawkę na to, że ukazały się one przed wydarzeniami, które obecnie mają miejsce - dodała. 

Forma z "na" nawiązuje do historii Ukrainy. - Stosowanie przyimka "na" wiąże się z pewną podległością, używamy go w kontekście miejsc czy krain niesamodzielnych pod względem administracyjno-politycznym. Na przykład: mówimy, że jedziemy do Warszawy, do Lublina, czy do innego miasta, ale gdy mamy na myśli dzielnice czy osiedla, jedziemy już na Wolę czy Pragę - tłumaczył dr hab. Mariusz Koper z Katedry Języka Polskiego KUL.

Dlatego sformułowanie "na Ukrainie" ma związek z tym, że kraj ten w przeszłości był częścią Związku Radzieckiego i w mowie pozostał ślad tamtych wydarzeń.  - Mówimy dziś "na Ukrainie", "na Litwie" czy "na Białorusi" - wyliczała dziennikarka Czwórki. 

Posłuchaj
02:55 _PR4_AAC 2022_03_14-08-37-36.mp3 "W Ukrainie", czy "na Ukrainie" - ekspert tłumaczy, która forma jest prawidłowa (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Choć forma "na Ukrainie" wciąż jest właściwa i prawidłowa, to - jak mówił dr hab. Mariusz Koper - sami Ukraińcy wolą, by w kontekście ich kraju używać sformułowania "w Ukrainie", bo wiąże się to z pewną solidarnością i chęcią podkreślenia niezależności tego państwa. - Myślę, że są oni na to wyczuleni i chcą, byśmy podkreślali niepodległość tego kraju - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz 

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 8.45

kd

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta - ofiary wojny. Jak pomagać potrzebującym czworonogom?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:36
Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Czworonogi z Ukrainy potrzebują m.in. ciepłych koców, leków, ale także domów tymczasowych w Polsce. 
rozwiń zwiń