Mapa Drzew w Łodzi. Mieszkańcy policzą drzewa dzięki aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:05
- Drzewa są jak ludzie, każde z nich jest inne. Dlatego nawet te rosnące kilka metrów od siebie są w bardzo różnym stanie, a ich spis jest niezwykle potrzebny - opowiadał Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.
Wystarczy mieć aplikację, która pozwoli na inwentaryzację drzew
Wystarczy mieć aplikację, która pozwoli na inwentaryzację drzewFoto: Shutterstock.com/Arnav Pratap Singh

Akcja Mapa Drzew Łodzi ma ma polegać na inwentaryzacji drzew w tym mieście. - Ostatnia tego typu akcja odbyła się tu pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia i wówczas tzw. drzew przyulicznych było około 70-80 tysięcy. Obecnie miasto nie wie, ile ich ma i w jakim są stanie, więc inwentaryzacja ma odpowiedzieć m.in. na te pytania - przekonywał Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani.

Do liczenia łódzkich drzew każdy może się przyłączyć. Jak opowiadał gość Czwórki, wystarczy mieć smartfona, specjalną aplikację, dobry nastrój i trochę czasu. - Otwiera się w aplikacji ankietę inwentaryzacyjną i wypełnia kolejne pola. Bardziej wprawionym osobom całość zajmuje tylko kilka minut - opowiadał pomysłodawca akcji. - Zinwentaryzowane drzewo trafia do poczekalni, gdzie weryfikatorzy sprawdzają, czy wszystko jest ok. Jeśli tak, drzewo trafi na Mapę Drzew Łodzi i każdy będzie mógł je obejrzeć - podkreślał. 

Dzięki temu możemy poznać kilkadziesiąt podstawowych gatunków drzew, które rosną w polskich miastach. - Warto też mieć wiedzę, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, a nie każdy musi to wiedzieć - podkreślał Szymon Iwanowski. Dlatego aplikacja zawiera 50 podstawowych gatunków drzew - rosnących przy łódzkich ulicach - wraz z opisami, m.in. dotyczącymi kształtu liści, obwodu pnia, czy wysokości drzewa. - Najistotniejszą informacją jest obwód pnia drzewa, liczymy go na wysokości ok 130 cm., ale wysokość rośliny niestety trzeba samodzielnie oszacować - mówił gość Czwórki. W aplikacji znajdują się więc, dla porównania, przykładowe punkty odniesienia. - Na przykład: trzypiętrowa kamienica w Łodzi ma 18 metrów wysokości, blok z PRL-u ma 15 metrów, a wiata przystankowa ma 2,5 metra - wyliczał Szymon Iwanowski.  

Posłuchaj
09:53 czwórka drzewa łódź 2022_04_25-08-15-17.mp3 Jak działa Mapa Drzew Łodzi i dlaczego jest potrzebna? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Społeczna inwentaryzacja drzew Łodzi wystartowała 13 kwietnia. - Na razie mamy sporo młodych drzew w dobrym stanie, ale kasztanowce w centrum Polski bardzo chorują i już w sierpniu ich liście zaczynają opadać. Dlatego inwentaryzacja pozwoli też określić budżet na leczenie tych drzew - opowiadał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Iwanowski (Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani, pomysłodawca Mapy Drzew Łodzi)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Jakub Rebelka: gotowy mural Wiedźmina był dla mnie zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:00
W Łodzi powstał największy w Polsce, i jeden z największych na świecie, mural przedstawiający Wiedźmina, Geralta z Rivii, bohatera sagi napisanej przez Andrzeja Sapkowskiego. Projektantem tego graffiti jest Jakub Rebelka, który sam przyznaje, że realizacja projektu bardzo go zaskoczyła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń