Statek do sprzątania mórz i oceanów? Polacy tworzą projekt

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 14:25
Polacy zaprojektują statek zbierający śmieci z mórz i oceanów. Projekt powstaje przy współudziale naukowców z Państwowego Uniwersytetu Tajwańskiego.
Już niedługo do sprzątania światowych wód będzie można wykorzystać specjalne autonomiczne statki
Już niedługo do sprzątania światowych wód będzie można wykorzystać specjalne autonomiczne statkiFoto: shutterstock/Rich Carey

Za trzy lata ma być gotowy projekt statku, który będzie oczyszczał morza i oceany. Jeżeli projekt zyska inwestorów, jest szansa, że takie bezzałogowe i autonomiczne statki niedługo pomogą w oczyszczaniu światowych wód.

Statek jak odkurzacz

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej we współpracy z partnerami z Tajwanu zaprojektują statek, który będzie zbierał śmieci i olej z powierzchni wody. Według założenia statek ma być bezemisyjny, czyli zasilany energią elektryczną.

- Zasada działania tego statku jest podobna do działania odkurzaczy autonomicznych w domach. Mają one zaprojektowaną trajektorię, "znają" układ mieszkania, jeżdżą, odkurzają i zbierają śmieci - mówi Maciej Rejchel, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. - Tak mniej więcej będzie działał statek. Będzie miał swoją stację dokującą, znajdującą się na brzegu. Tam będzie mógł doładować baterie, ponieważ statek będzie elektryczny, o minimalnej emisji zanieczyszczeń.

Sprzątanie światowych wód

O określonych godzinach statek będzie wypływał z portu, zbierał śmieci i wracał autonomicznie do stacji dokującej. Tam będzie także zdawał śmieci. - Naszym zadaniem jest stworzenie projektu koncepcyjnego i kontraktowego zbierania odpadków z wody i podejmowania odpadów ze statku - tłumaczy rozmówca Marty Zinkiewicz. - Tak naprawdę przez trzy lata będzie powstawać dokumentacja projektowa wraz z badaniami, tworzeniem modeli, projektem kadłuba oraz instalacji.

Strona tajwańska ma się zająć projektem wideo detekcji odpadów pływających po powierzchni wody oraz systemami dotyczącymi autonomiczności jednostki. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, a projekt zyska inwestorów, jest szansa, że pierwsze statki już niedługo wypłyną w morze. 


Posłuchaj
04:04 Czwórka/Pierwsze Słyszę - autonomiczny statek do sprzątania - 23.05.2022.mp3 Maciej Rejchel z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej opowiada o autonomicznym statku do sprzątania wód w morzach i oceanach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 23.05.2022 

Godzina emisji: 8.45

aw

Czytaj także

Na ratunek oceanom - jak możesz pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 14:41
#TeamSeas, to akcja znanych youtuberów, którzy zbierają fundusze na sprzątanie akwenów na świecie. Ich cel to 30 mln dolarów, na oczyszczenia oceanów, mórz, rzek oraz plaż z ton śmieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest ślad wodny?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:45
- Ślad wodny to określenie ilości wody, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonego artykułu, bądź ilości wody zużywanej w sposób pośredni i bezpośredni przez człowieka albo całą grupę społeczną - mówił Michał Marcinkowski, główny specjalista Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. 
rozwiń zwiń