"Żywa Biblioteka" - wyłącz stereotypy i zacznij rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 15:41
"Żywa Biblioteka" to uznana na świecie metodą uczenia akceptacji dla inności i szanowania praw człowieka. Dzięki tej inicjatywie możemy walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. W tym roku mija 15 lat, od kiedy wydarzenie pojawiło się w Polsce.
Żywa Biblioteka to uznana na świecie metoda uczenia akceptacji dla inności i szanowania praw człowieka.
"Żywa Biblioteka" to uznana na świecie metoda uczenia akceptacji dla inności i szanowania praw człowieka. Foto: shutterstock/fizkes

Projekt "Żywej Biblioteki" zrodził się w roku 2000 w Danii. Pierwsze wydarzenie odbyło się na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde. - Od początku pomysł miał zabarwienie projektu antydyskryminacyjnego. W projekcie przedstawiciele różnego rodzaju mniejszości i osoby wykluczone mogły opowiedzieć swoją historię i podzielić się swoimi doświadczeniami - mówi Dora Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja. - Ideą było, żeby w bezpieczny, ale i ciekawy sposób mogli powiedzieć o tym innym. Stworzono więc przestrzeń na wysłuchanie i zadanie pytań.

"Żywe Książki" i ich historie

Osoby biorące udział w projekcie noszą miano "Żywej Książki" i opowiadają swoją historię. Jak czytamy na stronie organizatora Stowarzyszenia Diversja, celami "Żywej Biblioteki" są:

  • Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.
  • Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka.
  • Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie.
  • Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.

Jak mówi gość audycji, projekt od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W pierwszej "Żywej Bibliotece" w Danii wzięło udział ponad tysiąc osób. - Festiwal miał charakter międzynarodowy, więc pomysł podłapały osoby, które chciały mieć takie wydarzenie u siebie i tak "Żywe Biblioteki" zaczęły szybko powstawać na terenie całej Europy - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Dzięki organizatorom "Żywa Biblioteka" trafiła do Rady Europy, która uznała "Bibliotekę" za oficjalną metodę edukacji w ramach praw człowieka. Dzięki tej instytucji rozprzestrzeniła się i trafiła też do Polski.

Źr. Facebook/ Stowarzyszenie Diversja


15 lat w Polsce - będzie się działo

W Polsce "Żywa Biblioteka" miała swoją inaugurację w Warszawie przy wydarzeniach "Globalna Wioska", które odbywały się w ramach kampanii Rady Europy "Każdy inny, wszyscy równi". Potem wydarzenie rozlało się na całą Polskę. Obecnie jest 20 regularnie funkcjonujących "Żywych Bibliotek" w całym kraju. W związku z jubileuszową 15. edycją wydarzenia, organizatorzy przygotowali bogaty program, który jest opublikowany na stronie http://zywabibliotekapolska.pl/.

- Tam można znaleźć informację, w których miastach i kiedy odbywają się "Żywe Biblioteki", i wystarczy się pojawić. Nie ma wcześniejszych rezerwacji i nie trzeba się zapisywać. Udział jest bezpłatny, wystarczy przyjść, a na miejscu pokierują bibliotekarki - tłumaczy Dora Mołodyńska-Küntzel. - Wyjaśnią także, na czym polega "wypożyczanie" ludzi i jakie są zasady spotkania. Rozmowa trwa ok. 30 minut. Jeżeli nikt nie czeka, a "czytelnik" ma ochotę - taką rozmowę można przedłużyć. Można też "zakończyć spotkanie" i zdecydować się na kolejną "Żywą Książkę".


Posłuchaj
10:11 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Żywe Biblioteki - 30.05.2022.mp3 Dora Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja opowiada o idei "Żywych Bibliotek" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

W tym roku zaplanowanych jest ponad 40 edycji "Żywych Bibliotek" w całym kraju - zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. W czerwcu odbędą się spotkania między innymi w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Koszalinie czy Tarnowskich Górach.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Dora Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja

Data emisji: 30.05.2022 

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsz Wdzięczności. Cudowny moment w trudnym czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:17
"Przyjaciele - Dziękujemy. Ukraińcy Polakom" - pod takim hasłem odbył się w Warszawie Marsz Wdzięczności, w którym udział wzięło wielu Ukraińców, którzy po 24 lutego, po rozpoczęciu inwazji Rosji na ich ojczyznę, znaleźli u nas schronienie. 
rozwiń zwiń