Aplikacje mobilne - jak je tworzyć i jak utrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 14:00
Od niedawna na Politechnice Warszawskiej działa Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych. Zainteresowanie studentów działalnością w kole jest ogromne. Żacy chcą się dowiedzieć, jak tworzyć i utrzymywać aplikacje.
Aplikacja to nie jest film. Kiedy trafia do sklepu, wtedy zaczyna się kolejny cykl jej życia. Na tym etapie powinniśmy już planować jej rozbudowę
Aplikacja to nie jest film. Kiedy trafia do sklepu, wtedy zaczyna się kolejny cykl jej życia. Na tym etapie powinniśmy już planować jej rozbudowęFoto: shutterstock/THE YOOTH

Jego założycielami są Jan Lewandowski i Oskar Zając. - Koło powstało z naszej pasji do aplikacji moblinych. Do rozwiązań, które zawsze mamy pod ręką w kieszeni i z których sami korzystamy - opowiadają goście Czwórki. - Ale korzystanie to jedno, a tworzenie aplikacji to drugie, nie mniej fascynujące zajęcie. I chcemy się naszą wiedzą na ten temat dzielić z innymi studentami. 

"Apki mobilne w mainstreamie"

Jako studenci trzeciego roku goście Czwórki przyznają, że na poważnie programowaniem aplikacji zajęli się już na uczelni. I to nie tylko w teorii, ale i w praktyce. - Narzędzia, którymi pisze się programy aplikacji, są podobne do tych, których używa się do tworzenia stron internetowych. Dlatego programiści apek mobilnych mogą przerzucić się na webowe i odwrotnie. Natomiast dużo ciekawsze jest to, że użytkownik zupełnie inaczej prowadzi interakcję z tą aplikacją, choćby dlatego, że korzysta z ekranu dotykowego - wyjaśniają młodzi naukowcy. - Jesteśmy na etapie, gdzie aplikacje mobilne są już w nurcie głównym i dalej będą się rozwijać - zauważa Oskar Zając. - Kontakt z bankiem, płatności, zamawianie jedzenia. Wystarczy sprawdzić w smartfonie, ile czasu dziennie spędzamy przy aplikacjach, żeby zdać sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią w życiu.  

Aplikacja mobilna - jak ją stworzyć i jak utrzymać?

Ile osób pracuje nad aplikacją mobilną? - To zależy od jej skomplikowania - zaznacza Jan Lewandowski. - Aplikacje bankowe to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania wielu specjalistów. Ale przy prostszych projektach może pracować do sześciu osób.

Posłuchaj
17:09 CZWÓRKA Pierwsze slysze - aplikacje mobilne 29.03.2023.mp3 Jak działa i co oferuje studentom Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Po "wydaniu" aplikacji rozpoczyna się proces "utrzymania" jej. - Dostajemy feedback od odbiorców, możemy zbierać zgłoszenia o błędach, rozważać wprowadzenie proponowanych udoskonaleń i tworzyć statystyki awarii. Zawsze jest coś do poprawienia, bo testerzy są tylko po to, by zminimalizować błędy. A informacja zwrotna to szansa na udoskonalenie produktu  - dodaje Oskar Zając.  

Sprawdź też:  

"Najlepiej poznajesz człowieka po nocy spędzonej na programowaniu"

Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych działa przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych i jest jednym z najmłodszych na warszawskiej uczelni. Na informację o jego powstaniu odzew był ogromny, a na pierwsze spotkanie przybyły tłumy. - To jest miejsce, w którym można poszerzać swoją pasję, ale też zdobywać doświadczenie, które w przyszłości pomoże nam w znalezieniu pracy. A poza tym najlepiej poznaje się ludzi przy porannej kawie, po wspólnie spędzonej nocy na programowaniu aplikacji - śmieją się rozmówcy Kamila Jasieńskiego.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Jan Lewandowski, Oskar Zając (Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych, Politechnika Warszawska)

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 09.13

kul

Czytaj także

Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwolnieni z Teorii" ruszyli do szkół, aby inspirować

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:12
- "Zwolnieni z Teorii" to pierwsza w Polsce olimpiada praktyczna, która polega na tym, że młodzież w zespołach realizuje własne projekty, dzięki czemu uczy się bardzo ważnych kompetencji miękkich, ale też zdobywa pewność siebie i sprawczość - zdradza Mariusz Szerszeniewski z Fundacji Zwolnieni z Teorii. 
rozwiń zwiń