Wyjeżdżasz na wakacje? Oblicz swój ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 15:25
O tym, jak obliczyć ślad węglowy, jaki pozostawimy, wybierając się w wakacyjną podróż, powiemy w środowy poranek. Zajrzymy też do Lublina. 
W jaki sposób sprawdzić, ile śladu węglowego pozostawimy po sobie w czasie wakacji?
W jaki sposób sprawdzić, ile śladu węglowego pozostawimy po sobie w czasie wakacji?Foto: Shutterstock.com

Gośćmi porannej audycji będą Klaudia Greszta i Klaudia Chrustowska. Tematem rozmowy - porzucone samochody na terenie Lublina. Powstała bowiem specjalna, praktyczna aplikacja mobilna, która umożliwia mieszkańcom i straży miejskiej lokalizowanie obiektów zajmujących miejsca parkingowe. Dzięki dokładnej mapie podzielonej na różne dzielnice, użytkownicy mogą łatwo znaleźć i zlokalizować wraki pojazdów oznaczone na mapie. Czy dzięki temu miejsc parkingowych w mieście będzie więcej a kierowcy odetchną z ulgą? To sprawdzimy po godz. 08.15.

W "Pierwsze słyszę" wybierzemy się także na ekologiczne wakacje. Do tego, by obliczać ślad węglowy swojej podróży wakacyjnej zachęca Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Każdy może policzyć jaki koszt klimatyczny poniosła planeta podczas naszych wakacji i pochwalić się wynikiem. Osoby, które dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy, w najciekawszy sposób opiszą swoją podróż albo zaciekawią odbiorców swoją kreatywnością wygrają nagrodę niespodziankę. 

Ślad węglowy pozostawia każdy z nas, wykonując praktycznie każdą czynność. - Tylko po to, byśmy mogli przez trzy godziny scrollować social media, sześć drzew musi pracować nieprzerwanie przez dobę - mówiła w rozmowie z Czwórką Magdalena Derdończyk z platformy edukacyjnej "EkoEksperymentarium"Zakupy przez internet to także działanie, które może szkodzić środowisku. - Zanim coś kupimy w sieci, zastanówmy się dwa razy, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Dla środowiska lepiej będzie, jeśli wybierzemy się do sklepu na piechotę - mówiła Magdalena Derdończyk.

W programie zajrzymy także na Olimpiadę matematyczną, która odbywa się w Pekinie. 

Zapraszamy także na:

  • serwis kulturalny 
  • serwis sportowy

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" zapraszamy w środę (19.07) o godz. 7.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

kd

Czytaj także

"Może być przyjemnie i bezpiecznie". Jak podróżować w pojedynkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:14
- Podróżowanie w pojedynkę nie musi oznaczać: samotnie. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - podkreślały podróżniczki Renata Sabela i Kamila Zawłocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń