Kartografia Niepraktyczna. Mapy fantastycznych światów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 11:30
Kartografia Niepraktyczna to ręcznie rysowane mapy fantastycznych światów. - Tak powstało już kilkadziesiąt map - mówi w Czwórce ich twórca Michał Szewczyk. - Duża część z nich jest wykorzystywana do gier RPG i jako twórczość fanowska.
Michał - Niepraktyczny Kartograf - odwiedził Czwórkę po godz. 8.00.
Michał - Niepraktyczny Kartograf - odwiedził Czwórkę po godz. 8.00.Foto: Niepraktyczny Kartograf
  • Michał Szewczyk zajmuje się ręcznym rysowaniem map fantastycznych światów.
  • Jego prace powstają przy użyciu tradycyjnych technik i mają solidne oparcie w historii kartografii. 
  • Stworzone przez Michała mapy można oglądać na profilu Kartografia Niepraktyczna.

Michał Szewczyk nazywa siebie Kartografem Niepraktycznym, bo rysowane przez niego mapy odzwierciedlają wyobrażone uniwersa. Jego prace mają solidne oparcie w historii kartografii.

- Jedna rzecz to jest uczenie się kartografii. W czasach pandemii skończyłem kursy online na różnych uniwersytetach. Wiedzę także czerpałem ze starych podręczników do rysunku i malarstwa - opowiada gość Czwórki. - Jednak nie można się tego nauczyć w pięć minut. To ładnych parę lat siedzenia, uczenia się zarówno materiałów, jak i technik. Trzeba zdobywać doświadczenie, żeby osiągnąć wysoki poziom.


Kartografia Niepraktyczna - jak powstają mapy?

Michał rysuje mapy nieistniejących światów i krain. Tworzy je sam, ale także inspiruje się historią kartografii, grami i książkami.

- Wtedy oczywiście czyta się książki czy gra w konkretną grę i próbuje się do tego zrobić mapę. To czasem zajmuje więcej czasu niż samo tworzenie mapy - tłumaczy. - Tak było w przypadku, gdy rysowałem mapę świata Wiedźmina. Samo narysowanie zajęło mi około miesiąca. Natomiast opracowanie, zbieranie materiałów, przebijanie się przez sagę Sapkowskiego, opowiadania, komiksy i gry zajęło mi znacznie więcej czasu. Gdyby nie pomoc fanów tego uniwersum, to trwałoby dużo dłużej.

 


Tradycyjne techniki kreślarskie

Rozmówca Kamila Jasieńskiego korzysta z tradycyjnych przyrządów kreślarskich. - Kreślę ręcznie tuszem i tradycyjnymi przyrządami malarskimi. Wykorzystuję stalówki, ale także używam rapidografu - opowiada Michał Szewczyk. - Czasem jest to żmudny proces, bo trzeba poczekać, aż tusz wyschnie, żeby domalować kolejny element. Największa mapa, jaką narysowałem do tej pory, miała dwa metry, a jej rysowanie zajęło mi cztery miesiące.

Gość audycji rysuje od kilku lat i cały czas sprawia mu to dużą frajdę. - Tak powstało już kilkadziesiąt map - mówi Michał Szewczyk. - Duża część z nich jest wykorzystywana do gier RPG i jako twórczość fanowska.


Posłuchaj
12:01 CZWORKA/Pierwsze słysz Kartograf Niepraktyczny - 29.01.2024.mp3 O rysowaniu map światów fantasy opowiada Michał Szewczyk, znany jako Kartograf Niepraktyczny (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Szewczyk (Kartograf Niepraktyczny)

Data emisji: 29.01.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw/kul/kor-wm

Czytaj także

Zajawka na sentymencie. O kanale Kapsuła Czasu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 12:40
- Kapsuła Czasu kręci się wokół lat 80. i 90., czyli najlepszego okresu w popkulturze - mówią twórcy kanału. - Połączyła nas ta zajawka, choć każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gotuj z wiedźminem. Przepisy znajdziesz w "Księdze kulinarnej"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 12:20
Zupa elfio-cebulowa, placki korzenne na miodzie, tatar z katoblefasa, pieczone jabłko - przepisy rodem z książek Andrzeja Sapkowskiego trafiły do książki "Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska", której autorkami są Anita Sarna i Karolina Krupecka.
rozwiń zwiń