Czterodniowy tydzień pracy? Czy mamy szansę na taką zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:00
Na świecie testowany jest czterodniowy tydzień pracy. Wyniki tego eksperymentu pokazują, że pracownicy spędzający w pracy jeden dzień mniej w tygodniu są efektywniejsi i mniej zestresowani.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
studenci nauka shutter1200 Antonio Guillem.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ameryka, Nowa Zelandia, Hiszpania, Islandia, Japonia - tam już zaczęto sprawdzać wpływ zmniejszenia ilości godzin pracy na jakość pracy wykonywanej przez ludzi. W Islandii "przebadano" 2500 pracowników w trakcie czterech lat - od 2015 do 2019 roku - okazało się, że ich wydajność poprawiła się lub pozostała przynajmniej na tym samym poziomie. Co jednak najważniejsze, pracownicy czuli się mniej zestresowani, wypaleni i mieli więcej czasu dla siebie. 


Posłuchaj
03:41 czwórka pierwsze słyszę 13.07.2021.mp3 Jak wypadają testy czterodniowego tygodnia pracy w różnych krajach? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

- Okazuje się, że w Islandii efekty tego eksperymentu były bardzo pozytywne. Przychodzą mi też do głowy badania, eksperymenty firm australijskich, słyszałam o firmie, która wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Głośno też było o japońskim oddziale firmy Microsoft, gdzie przez cały sierpień 2019 testowano czterodniowy tydzień pracy i zanotowano 40-procentowy wzrost wydajności - mówi Justyna Ciećwierz, trener kariery. - Badania pokazały też ekologiczne efekty tego projektu - zmniejszyło się zużycie energii, zużycie papieru - takie plusy związane z kosztami. 

W Nowej Zelandii jedna z firm nadal testuje krótszy tydzień pracy. Eksperyment ma potrwać do końca 2021 roku. - Głośno było o Hiszpanii, gdzie za innowacjami dotyczącymi czasu pracy stanął rząd - podkreśla specjalistka. - Podjęto eksperyment - taki pilotaż obejmujący około 200 firm zatrudniających od 3 do 6000 osób - dodaje.

Co ciekawe, hiszpański rząd zaproponował też wsparcie tym firmom, które zmniejszą wymiar pracy do 32 godzin tygodniowo. Gdy system się nie sprawdzi i firmy poniosą straty, to otrzymają odpowiednie rekompensaty - eksperyment zakończy się w marcu 2024 roku.

Czytaj także: Trzydniowy weekend - czy w Polsce to możliwe?

W Szwecji w latach 2015-17 przeprowadzono eksperyment związany ze zmniejszeniem ilości godzin pracy w tygodniu do 30 godzin. - Był on skierowany do grupy zawodowej pielęgniarek - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Test przyniósł dużo plusów: mniej było zwolnień, absencji, więcej aktywności dla pacjentów, które pielęgniarki podejmowały, lepsze samopoczucie, wzrost zaangażowania w pracę, ale niestety dużo większe koszty. Niestety uznano, że system się nie sprawdził - dodaje. 

Czytaj także:

Nie bez znaczenia przy zmianach dotyczących czasu pracy jest branża. W tych kreatywnych, związanych z myśleniem, innowacyjnością czterodniowy tydzień pracy może przynieść bardzo pozytywne efekty. - Gdy nie pracujemy, nie jesteśmy przy biurku, nic nie robimy, to kreatywność może się poprawiać. Wzrasta nasza pomysłowość, co może przekładać się na konkretne wyniki finansowe firmy, ale też na jej rozwój - mówi specjalistka. 

Badania prowadzone w Polsce pokazują, że 23 procent badanych chciałoby pracować jedynie cztery dni w tygodniu, nawet kosztem większej ilości godzin w ciągu tych 4 dni. Szczególnie taką zmianę popierają młodzi, 18-24 lata. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 7.14

pj

Czytaj także

Świadome zakupy. Czy potrafimy odróżniać zdrowe produkty? 

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:00
Wielu z nas wciąż nie zwraca uwagi na skład kupowanych produktów, a o zakupie decyduje przede wszystkim cena. Nie sprawdzamy składu produktu, często też nie wiemy, jak to zrobić. Warto jednak podejść do naszych wyborów świadomie, bo przecież to, co jemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w czasie pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ścieżka zawodowa młodych po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:20
"Młodzi na rynku" to nowa inicjatywa Parlamentu Studentów RP. Eksperci zastanawiają się, jak młodzi odnajdą swoją ścieżkę zawodową. Jaki wpływ na ich kompetencje ma kształcenie zdalne i jak obecna sytuacja zmieni preferencje pracodawców. Rynek pracy stanowi wyzwanie dla studentów, my podpowiemy jak dzięki projektowi się na nim odnaleźć.
rozwiń zwiń