Jak nie marnować jedzenia? "Popatrz, Powąchaj, Posmakuj"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:25
"Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj" to hasło kampanii przeciwko marnowaniu żywności. Skala problemu jest olbrzymia, a rozmawiamy o nim w Światowym Dniu Walki z Marnowaniem Jedzenia.  
Jak nie marnować żywności?
Jak nie marnować żywności?Foto: shutterstock.com/joerngebhardt68

Według danych ONZ z 2021 roku co roku na świecie wyrzucamy 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. W Polsce jest to 5 mln ton, a pojedyncze gospodarstwo domowe średnio rocznie marnuje ponad 90 kg jedzenia. Projekt "Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj" ma pomóc nam w podejmowaniu rozważniejszych decyzji konsumenckich.


Marnowanie jedzenia - duży problem

- Sam fakt, że ONZ ustalił taki dzień, który jest świętowany po raz trzeci, oznacza, że skala problemu jest duża. Coraz częściej zaczynamy o tym mówić - opowiada Anna Kurnatowska z Too Good To Go, współorganizatora kampanii "Często Dobre Dłużej". - Marnowanie jedzenia ma wpływ nie tylko na nasze kieszenie, ale także na naszą planetę.

Zestawiając marnotrawstwo żywności z tym, że cały czas na naszej planecie są ludzie, którzy głodują, daje do myślenia. - Codziennie są ludzie, którzy chodzą spać głodni. Nie tylko w odległych od nas krajach, ale także u nas w Polsce - podkreśla gość Czwórki. - Żeby pokazać, jaka jest skala, to wystarczyłaby jedna czwarta tego, co wyrzucamy, żeby uratować wszystkich głodujących na świecie.  

Dlatego warto świadomie podchodzić do zakupów i zapasów, którymi dysponujemy. Kupowanie produktów nieprzetworzonych daje nam większe możliwości. Kiedy mamy warzywa, które nieco przeleżały, możemy jeszcze coś z nich zrobić. Jednak gdy kupimy gotową zupę, która skwaśniała, pola do manewru już nie mamy. - Każdy ma swoją odpowiedzialność i każdy powinien zająć się tym, co leży w jego możliwościach - zaznacza Anna Kurnatowska.

Zobacz także: 


Jak marnować mniej?

Jak marnować mniej jedzenia? Gość audycji radzi, żeby zacząć od zakupów, a wcześniej od zaplanowania tego, co będziemy gotować. Sprawdzić, co mamy w domu i czym dysponujemy, następnie zrobić listę, z którą idziemy na zakupy. Po przyniesieniu produktów niezwykle ważne jest odpowiednie ich przechowywanie w taki sposób, żeby jak najdłużej nadawały się do spożycia.

- Jeżeli po ugotowaniu okazuje się, że mamy za dużo jedzenia, to albo je mrozimy, wekujemy, albo przetwarzamy - radzi specjalistka. - Możemy też się podzielić ze znajomymi lub sąsiadami. W dużych miastach są też jadłodzielnie, gdzie naddatek jedzenia można zostawić. Możliwości, żeby nie marnować jedzenia, jest dużo.


Daty na opakowaniach - czy dobrze je czytasz?

Istotny jest też cotygodniowy przegląd lodówki. Czasem coś się może zapodziać, więc dyscyplina układania w lodówce jest ważna. Jedzmy też to, co jest najstarsze.

Nawet jeżeli data wskazuje na to, że produkt jest przeterminowany, zastanówmy się, czy rzeczywiście jest on do wyrzucenia czy nie - radzi rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Warto też czytać etykiety, które nie zawsze właściwie rozumiemy. Temu właśnie służy kampania "Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj".

Różnica pomiędzy opisami "należy spożyć do" i "najlepiej spożyć przed" jest znacząca.

  • "Należy spożyć do" występują na produktach takich jak mięso, wędliny, ryby i inne szybko psujące się artykuły spożywcze. Po wskazanej dacie nie powinny być jedzone, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.
  • "Najlepiej spożyć przed" oznacza, że data wskazana na opakowaniu mówi, że do tej daty produkt będzie miał gwarantowane przez producenta właściwości takie jak smak i tekstura. Po jej upływie jednak produkt w dalszym ciągu może nadawać się do spożycia.  

- Nasza kampania ma skłaniać do tego, żeby sprawdzać i samemu ocenić, czy produkt jest jeszcze dobry, czy już niezdatny do jedzenia - tłumaczy gość audycji. - Zachęcamy, żeby powąchać, posmakować, popatrzeć i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Kasze i makarony poleżą dłużej

Produkty takie jak kasze i makarony, konserwy, miody, syropy, dopóki nie zmieniły swojej struktury, mogą być zjedzone po wskazanym terminie i nie należy ich wyrzucać.

- Podobnie jest z mrożonkami. Jeżeli produkt nie był wcześniej rozmrażany, to może poleżeć dłużej w zamrażalniku, niż wskazuje na to data na opakowaniu - zaznacza Anna Kurnatowska. - Wykorzystajmy nasze zmysły, żeby ocenić jakość produktów. Starajmy się nie przesadzać, ale nie wyrzucajmy produktów, które są kilka dni po wskazanej na opakowaniu dacie przydatności do spożycia. Na 140 produktach można już znaleźć informację "Popatrz, powąchaj, posmakuj", ale stosujmy tę zasadę do wszystkich artykułów spożywczych.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Anna Kurnatowska (Too Good to Go)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 8.15

aw/kor

Czytaj także

TomatoTart, czyli alternatywa dla pizzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 12:05
Po sukcesach "feta pasty" i pieczonej owsianki swoje pięć minut w sieci ma przepis na pomidorową tartę. Jak ją przyrządzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superfood - dieta XXI wieku, czyli jedzenie do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
Dziś zarówno to, co jemy, jak i to, jak to jemy, ma nam przynosić maksymalne korzyści. Superfood - z czym to się je?
rozwiń zwiń