Herbata o poranku. Czy obudzi nas tak skutecznie jak kawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 10:31
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej kawy. Twierdzą, że pozwala im się obudzić. My sprawdzimy, czy kawę można zastąpić herbatą i czy skutek będzie taki sam. O bogatym świecie herbat opowiedzą Kamila i Łukasz Drężek, amatorzy herbaty znani jako Łyk Ciszy. 
Czy herbata budzi tak jak kawa?
Czy herbata budzi tak jak kawa?Foto: Shutterstock/Kabachki.photo

Tradycyjnie wtorek rozpoczynamy naszym cyklem realizowanym we współpracy z Narodowym Centrum Kultury - "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Martyna Matwiejuk zdradzi nam czym jest "sumpt". Do dzisiaj zachowało się już tylko wyrażenie "własnym sumptem", czyli "na własny koszt, własnymi środkami". Można wydać książkę "własnym sumptem", albo odbudować modrzewiowy dworek. Sprawdzimy skąd wziął się "sumpt" w polszczyźnie. 

O 7.15 odwiedzą nas Kamila i Łukasz Drężek, amatorzy herbaty znani jako Łyk Ciszy. Wraz z nimi sprawdzimy po co nam jest herbata, czy może obudzić nas rano, równie skutecznie jak kawa. Nasi goście opowiedzą o właściwościach herbacianego naparu, rodzajach herbat i o herbacie w kulturze.

Po 8.00 wciąż będzie kulinarnie, tym razem jednak nie będziemy mówić tylko o napojach, a wraz z naszym gościem, którym będzie Bartłomiej Szkutnik autor Fit Recenzji, sprawdzimy, po co i jak czytać etykiety produktów spożywczych. Dowiemy co zawierają w sobie produkty fit, by mogły nazywać się fit. Nasz gość wyjaśni, czego możemy się spodziewać w ich składach zamiast tłuszczu i cukru. Zajmiemy się też rynkiem batonów proteinowych - czy są one dobrym pomysłem na przekąską, albo nawet posiłek? Zerkniemy też na to, z czego składa się odżywka białkowo i powiemy, kiedy po nią sięgać. 

Wraz z Szymonem Majchrzakiem wskoczymy w świat gamingu i cen gier. Media i społeczność graczy alarmują, że cen polskich gier na jednej z platform bardzo rośną. Z czego to wynika - sprawdzimy o poranku. 

W "Pierwsze słyszę" nie zabraknie serwisu kulturalnego i naszej zabawy "Szczotka pasta". 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (21.05) o godz. 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Kulinarne przygody PRO8L3Mu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 12:30
PRO8L3M jest już na scenie 10 lat. Z tej okazji Oskar i Steez wydali nowy album "PROXL3M". W "Pierwsze słyszę" panowie podzielili się swoimi kulinarnymi wspomnieniami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gotuj roślinnie" - kuchnia wegańska jest fuzją różnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 16:15
Niedawno pojawiła się książka "Gotuj roślinnie", to już kolejna pozycja, którą napisała popularyzatorka kuchni wegańskiej Alicja Rokicka. -  Bardziej otworzyłam się na różnorodność, misz-masz, inspirację przyprawami i różnymi kuchniami świata - mówi Alicja w Czwórce. - W książce można znaleźć wiele nieoczywistych połączeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio z przepisami na szparagi i na rap [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 16:10
O jedzeniu może mówić godzinami, bo wywołuje emocje, tak jak i muzyka. Jak przygotować szparagi, co jeść na wiosnę i gdzie najlepiej smakuje tapas - opowiada Vienio - raper i pasjonat gotowania. 
rozwiń zwiń