Renowacja mebli. Jak to zrobić samemu?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 13:05
- Meble z okresu PRL-u mają lekką formę: są delikatne i mają wysokie, szczupłe nóżki. Meblościanki zaś były ciężkie. Te meble były piękne, a dziś stoją podniszczone w piwnicach. Dlatego warto je odświeżyć i dać im nowe życie - przekonywała Małgorzata Margas.
Audio
  • Renowacja mebli rodem z PRL-u – jak się do tego zabrać i co jest nam potrzebne przy odświeżaniu mebli, mówi Małgorzata Margas (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

zabawki balony prl 1200.jpg
Kształty PRL-u? "Magiczne obiekty pożądania"

Jak tłumaczyła meble rodem z PRL-u projektowane były tak, że nawet współcześnie pasują niemal do każdego wnętrza, zarówno tego w stylu retro, jak i skandynawskim. Ich odświeżanie warto zacząć od… zeszlifowania pierwszej warstwy. - Musimy zeskrobać popularny przed kilkudziesięciu laty „błysk”, by dobrać się do właściwego forniru. Z reguły wychodzą wówczas jakieś usterki i przebarwienia. Wówczas przydają się kleje, szpachla – wymieniała ekspertka Czwórki.

Jakie powinny być kolejne kroki domorosłych stolarzy, jak zachować fakturę starego drewna, nawet, jeśli chcemy zmienić jego kolor? O czym jeszcze należy pamiętać, odrestaurowując stare meble? I czy na tym zajęciu można dziś zarobić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz.

Gość: Małgorzata Margas (Dekudeku.pl)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 10.08

kd/kul


Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjedź do lasu i zbuduj sobie dom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 13:43
- To jest pewien proces, który u nas się zaczyna. Chodzi o realizację marzenia wybudowania domu własnymi rękami - wyjaśnia w Czwórce geograf kultury z Uniwersytrtu Gdańskiego Mariusz Czepczyński, z którym rozmawiamy o książce "Cabin porn. Podróż przez marzenia - lasy i chaty na krańcach świata".
rozwiń zwiń