Zupa z pokrzyw i mleko z szyszek - jadalne rośliny

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:44
- Najdziwniejszym miejscem, w którym znalazłyśmy bardzo popularną ostatnio roślinę, jaką jest portulaka, było pobliże jednej za stacji warszawskiego metra - mówiła Kaja Nowakowska, współautorka książki "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin". 
Audio
  • Jadalne rośliny - gdzie je znaleźć w miastach i jak przyrządzać? (Czat Czwórki)
Jak smakują bławatki i fiołki?
Jak smakują bławatki i fiołki?Foto: Wiktory/shutterstock.com

ogród słoik 1200.jpg
Marzy ci się ogród? Możesz go mieć w słoiku

Na zupę idealna będzie pokrzywa, a z szyszek da się zrobić mleko. Kwiaty forsycji zaś świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciast i omletów. W kuchni wykorzystać można mnóstwo gatunków dziko żyjących roślin, tylko, jak podkreśla gość Czwórki, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. - Każdy z terenów ma swoją specyfikę. Rośliny "filantropijne", czyli takie, które lubią mieszkać blisko ludzi, spotkać można na niemal każdym trawniku. To na przykład dwurząd murowy, który smakuje i wygląda jak rukola - tłumaczyła Kaja Nowakowska.

Gdzie jeszcze w miastach szukać i jak rozpoznawać rośliny jadalne, jakie potrawy można z nich przyrządzać na co dzień? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Programie rozmawialiśmy także z Weroniką Kucią, dziennikarką kulinarną, a materiał przygotowała Weronika Puszkar

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kaja Nowakowska (jedna z autorek książki "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin") 

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 16.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monika Walecka i jej pachnąca chlebem rewolucja. Z San Francisco do Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 18:00
- Mam naturę poszukiwacza. Moja przygoda z wypiekaniem chleba rozpoczęła się od postawienia pytania: dlaczego chleb, który wypiekam samodzielnie, jest tak różny od tego, który kupuję w piekarni, choć korzystam z tych samych składników - mówiła Monika Walecka, autorka bloga gotujebolubi.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Dymek: wegetarianizm pozwala znaleźć nowe ulubione smaki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 17:45
- W tej chwili zarówno lekarze jaki i Polski Instytut Zdrowia przekonują, że weganizm jest odpowiednią dietą dla wszystkich zdrowych osób na każdym etapie ich życia - mówi Marta Dymek, autorka programu telewizyjnego i cyklu książek "Jadłonomia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kuchni staropolskiej do współczesnej. "Polski powód do dumy"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 16:40
Siedlecka babka ziemniaczana, warmińskie dzyndzałki, fasola ze śliwkami z Pienin i mazurski placek z jeżynami - to tylko niektóre przysmaki, którymi można się uraczyć w kilku częściach Polski.
rozwiń zwiń