Najmądrzejsze zwierzęta? "Ssaki, które żyją w strukturze socjalnej"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 10:40
Zwierzęta są inteligentne, a każdy gatunek ma rozwiniętą inną kompetencję. Co więcej, zwierzęta mogą pochwalić się kompletnie różnymi umiejętnościami, które uzależnione są od ich potrzeb.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Patrick Rolands

Inteligencja i inwencja

Zobacz
shutterstock sowa kamuflaż 1200.jpg
Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

- Przy ocenie inteligencji zwierzęcia trudno o bezpośrednie odniesienia, dlatego zamiast mówić o jej poziomie, lepiej skupić się na kompetencjach, czyli na przykład na tym, jak radzi sobie z wyzwaniami i czy wykazuje się większą inwencją przy rozwiązywaniu problemów - wyjaśnia Katarzyna Walowska, st. spec. do spraw edukacji z wrocławskiego ZOO.

Posłuchaj
04:44 CZWÓRKA NDT - zwierze1 04.06^.2021.mp3 Jakie są najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie? (NDT/Czwórka) 

W grupie mądrzej

Dużo niżej w rankingu najinteligentniejszych zwierząt znajdują się nasi domowi pupile, choć koty widzą w nas kompletnie niezdolnego łowcę, któremu trzeba pomóc w polowaniu Katarzyna Walowska 

Inteligencja niektórych zwierząt jest bardziej widoczna, a ich zdolności poznawcze mogą wprawić w osłupienie. - Dotyczy to zwłaszcza zwierząt żyjących w grupach i to takich, które mają strukturę socjalną. Najbardziej rozbudowane relacje społeczne mają szympansy, delfiny i słonie - mówi ekspertka. - One muszą umieć odnieść się do sytuacji drugiego osobnika. Wiedzieć, co zrobić albo jak współpracować. I kto w grupie jest szefem, a z kim można się spoufalić.

Posłuchaj
04:34 CZWÓRKA NDT - zwierze2 04.06.2021.mp3 Zwierzęta jak ludzie: bawią się, stroją i potrafią liczyć (NDT/Czwórka) 

Modnisie, rozrabiaki i księgowi

W akwarium w Afryce samica delfina Dolly zauważyła swojego opiekuna jak pali w oknie papierosa. Podpłynęła do mamy, possała chwilę mleko, a potem wypuściła je tak, jak dum z papierosa Katarzyna Walowska

Zwierzęta są też w stanie rozwinąć w sobie zdolność do myślenia abstrakcyjnego. W swoim otoczeniu potrafią także szukać piękna albo dobrej rozrywki. - Ssaki są niesamowicie mądre i my, jako ludzie musimy się z tym pogodzić - śmieje się rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Mnie osobiście "wbiła w ziemię" informacja o tym, że wielkie, afrykańskie jaszczury, czyli warany białogardłe, potrafią liczyć. Udowodnił to eksperyment w ZOO w San Diego, podczas którego warany liczyły... skonsumowane ślimaki - dodaje Katarzyna Walowska.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kul

Czytaj także

Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:43
Są prawdziwymi królami europejskich lasów i puszcz, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. To majestatyczne, łagodne zwierzęta, z którymi jednak mało który mieszkaniec puszczy zadziera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęce matki. Królowe, samotne mamy i agresywne obrończynie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:30
W świecie zwierząt zdarza się, że młode wychowywane są przez samca i samicę. W przeważającej części przypadków to trudne zadanie biorą jednak na siebie matki. Czy któraś z nich jest najlepsza? 
rozwiń zwiń