X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Scena non-fiction. Jak tworzyć teatr dokumentalny?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 15:21
W spektaklu "Wasza Wysokość" nawiązywała do postaci Wandy Rutkiewicz, w "Hozlwege" do życia i twórczości pianinsty - Tomasza Sikorskiego. W "Faktofonii" reżyserka Katarzyna Kalwat opowiada o tym, czym jest teatr dokumentalny.
Audio
  • Teatr non-fiction. Tu łączy się historia i fantasmagoria (Faktofonia/Czwórka)
  • Roman Pawłowski o Sopot Non-Fiction - Festiwalu Teatru Dokumentalnego (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LUISPEPUNTO/Pixabay

ota pavel 1200 pap.jpg
Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać 

- Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza na potrzeby teatru dokumentalnego jest materiał faktograficzny, albo dokumentalny. Autor historii korzysta z archiwów, ale najczęściej jest to też początek dalszych poszukiwań - mówiła reżyserka Katarzyna Kalwat. 

Dla mnie materiał faktograficzny jest równie istotny, co ten fikcyjny, zbudowany na wyobraźni i intuicji aktora Katarzyna Kalwat

- Nie zawsze twórcy mają dostęp do materiału faktograficznego. Historię bohatera znają z pewnych narracji i opracowań. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie przestrzeni fantasmagorii, które dla opowieści są równie ważne - tłumaczyła. - Bardzo często to, co fikcyjne ma w teatrze większą siłę rażenia, bo to aktor wcielający się w rolę jest nośnikiem emocji.

Jak na deskach teatru połączyć fikcję i prawdę, żeby oddać charakter postaci, o której się opowiada? Jak stworzyć sztukę non-fiction? Skąd wziął się pomysł, żeby za pomocą tego medium opowiadać biografie? Co wspólnego z teatrem faktu ma sztuka performansu? I czy można stworzyć dokument na podstawie fikcji? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Kalwat (gość festiwalu Sopot Non-Fiction), gość tel.: Roman Pawłowski (kurator festiwalu).

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 19.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 14:42
Witold Szabłowski to specjalista od Turcji. Pisze o niej z punktu widzenia przyjezdnego, Europejczyka, który przygląda się tureckiemu życiu - społeczeństwu, kulturze i polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. urodziny "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. Więcej w nim fikcji czy prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:48
W tym roku mija 40 lat od wydania najsłynniejszej książki Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Cesarz". Wokół publikacji do dzisiaj trwa spór o to, w jakim stopniu jej treść jest zgodna z faktami, a jak dalece zawiera autorskie wersje wydarzeń stworzone przez reportażystę. 
rozwiń zwiń