Spaghetti carbonara. Jak przygotować oryginalne włoskie danie?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:01
Do przygotowania tego dania potrzebny jest długi makaron, ser, jajka, pieprz oraz mięso. - Zanim zaczniemy musimy jeszcze zamknąć oczy i przenieść się myślami do słonecznej Italii - mówił szef kuchni Łukasz Ochab. 
Spagheti carbonara
Spagheti carbonaraFoto: DronG/Shutterstock.com
burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Sloppy Joe. "Niechlujna" kanapka do zabawy

Spaghetti carbonara to przede wszystkim wysokiej jakości składniki. - Polacy lubią "kombinować", szukać swoich wersji. Dodajemy więc elementy, które Włochom nie przyszłyby do głowy podczas przygotowywania tego dania, na przykład śmietankę - tłumaczył szef kuchni Łukasz Ochab.

Posłuchaj
15:46 NNŻ Czwórka carbonara 13 marzec 2021.mp3 Jak przygotować spaghetti carbonarę z włoskich i polskich składników? (Nie na-żarty/Czwórka)  

Posłuchaj także:


shutterstock empanadas 1200.jpg
Empanadas - pierożki, które podbijają polskie kuchnie

- Kroimy w kostkę i podsmażamy guanciale, rodzaj włoskiego, tłustego mięsa - mówił gość Czwórki. - Kostki po wytopieniu tłuszczu mieszamy z roztrzepanymi wcześniej jajkami w proporcjach 1:1. Dodajemy do tego starty świeżo ser pecorino i wszystko mieszamy ze zmielonym czarnym pieprzem, który także jest bardzo ważnym składnikiem carbonary - wyliczał. Jak tłumaczył, oryginalne włoskie produkty kupić możemy w wyspecjalizowanych sklepach, ale jeśli zechcemy użyć do naszej potrawy polskich odpowiedników, warto wykorzystać m.in. boczek surowy bądź wędzony bądź pancettę. - Sery twarde, produkowane w Polsce, także mogą zastąpić ten włoski składnik - mówił ekspert. 

Zobacz także:

Potem gotujemy makaron, jednak - jak podkreślał ekspert - ważna jest konsystencja naszej potrawy, a zrobienie idealnej carbonary wymaga ugotowania makaronu w taki sposób, by całość miała idealną aksamitną i kremową konsystencję, i nie przypominała jajecznicy. - Jest prosty włoski sposób, by to osiągnąć: do osolonej wcześniej wody wrzucamy makaron spaghetti. Gotujemy go do punktu "minus jeden al dente". To oznacza, że tuż przed osiągnięciem etapu "al dente" przerzucamy go na patelnię, na której jest tłuszcz po wysmażonym guanciale - mówił Łukasz Ochab. - Do makaronu dodajemy masę jajeczną i czekamy, aż nasze danie dokończy się smażyć na patelni - tłumaczył gość Czwórki. Jak podkreślał, w przepisach na carbonarę nie wymienia się soli. Dlaczego? Składniki, m.in. mięso są słone, więc gdybyśmy jeszcze dodali tej przyprawy ostatecznie mogłoby być jej zbyt dużo.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Łukasz Ochab (szef kuchni z Atelier Kulinarium)

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 17.16

kd


Czytaj także

Jedz jaglankę, ale z kaszy bez glifosatu!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:17
Od lat prowadzone są badania, które mają sprawdzić, co jest w naszym jedzeniu. Okazuje się, że nawet w zdrowych produktach, zaliczanych do superfoods, może czaić się coś niedobrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smak i kino. Jedzenie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:19
Berlinale w tym roku przeniosło się do sieci. Beata Kwiatkowska przenosi nas w czasy wcześniejsze, gdy było on przede wszystkim festiwalem smaku, a kuratorem kina kulinarnego byłThomas Struth. 
rozwiń zwiń